"Spring Alive". Obserwuj ptaki na wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 20:03
"Spring Alive - na skrzydłach wiosny" - to ogólnoeuropejska akcja, która wystartowała także na terenie Polski. W ramach kampanii zbierane są informacje o niektórych gatunkach ptaków migrujących, m.in. bocianach białych. 
Ornitologia należy do najstarszych gałęzi zoologii i już w starożytności Arystoteles i Pliniusz opisywali ptaki. Dlatego warto się nią zainteresować (zdj. ilustracyjne)
Ornitologia należy do najstarszych gałęzi zoologii i już w starożytności Arystoteles i Pliniusz opisywali ptaki. Dlatego warto się nią zainteresować (zdj. ilustracyjne)Foto: frankie's/Shutterstock.com

shutterstock kozy miłość zwierzęta 1200.jpg
Wspólnoty i rodziny, przyjaźnie i zazdrości - ludzkie oblicza zwierząt

Bocian biały, dymówki, brzegówki, kukułki, sieweczka obrożna, żołna, a także jeżyki - to ptaki objęte akcją "Spring Alive - na skrzydłach wiosny", którą koordynuje na terenie Polski Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. - W ramach akcji zbieramy informacje dotyczące siedmiu gatunków ptaków. Chodzi o to, że w krajach południowej Europy i Afryce łatwiej jest je dostrzec - opowiadała Fatima Hayatli z tej organizacji. - Na razie w kraju coraz więcej mamy bocianów białych i pojedyncze obserwacje dymówki. Na pozostałe gatunki musimy jeszcze poczekać, najpóźniej przylecą do nas jerzyki i żołny.

Posłuchaj
08:04 ptaki dajesz radę kowalczyk czwórka 13042021.mp3 Na czym polega akcja "Spring Alive" i dlaczego warto wziąć w niej udział? (Dajesz radę/Czwórka)

Pixabay bociany ptaki 1200.jpg
Rodzinne zwyczaje bocianów. "Mają życie pełne wrażeń"

- Jerzyki znajdziemy w miastach, gdy zamieszkują zakamarki budynków. Jaskółki brzegówki zaś mają jasnobrązowe i białe barwy, a zobaczyć je możemy najczęściej na skarpach, nad rzekami. Ich kolonie przebywają także na budowach, czyli tam, gdzie jest dużo wysypanego piasku - tłumaczyła Fatima Hayatli. - Kukułki same nie budują gniazd, ale jaja podkładają innym ptakom, baczny obserwator dostrzec może zarówno kukułki szare, jak i brązowe - wyliczała gość Czwórki.

Czytaj także:


jerzyk ptak lot 1200.jpg
Jerzyk - ptak, który nigdy nie ląduje

Obserwacje ptaków każdy może zgłosić na specjalnie przygotowanej stronie "springalive.net". - Dodajemy swoją obserwację któregoś z wymienionych gatunków. Wzięcie udziału jest proste, jednak warto uważać, by podczas obserwacji nie przeszkadzać ptakom. Jeśli sami mamy zwierzęta, nie puszczajmy ich bez smyczy, a także nie hałasujmy - tłumaczyła ekspert. - Dodatkowo jeśli budujemy budki dla ptaków, jako pomoce lęgowe, trzymajmy się określonych zasad, jak dostosowanie wielkość otworów do rozmiarów ptaków - tłumaczyła gość Czwórki.

Czytaj także:

W programie sprawdziliśmy także m.in., jak ochronić naszego pupila i siebie przed kleszczami. 
POSŁUCHAJ Nagranie audycji "Dajesz radę" 13.04.2021 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Fatima Hayatli (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)

Data emisji: 13.04.2021

Godz. emisji: 14.20

kd

Czytaj także

Pies przewodnik - nie każda rasa sprawdzi się w tej roli

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 18:00
Nie bez powodu psy są nazywane największymi przyjaciółmi człowieka. Nie tylko dostarczają nam radości i są kompanami w trudnych momentach, ale potrafią też nieść realną pomoc na co dzień. Możemy je znaleźć w służbie policyjnej, są psy ratownicze i takie, które wspierają osoby niewidome. Wyszkolenie psa przewodnika wymaga dużo pracy i wiele zaangażowania. Sprawdzamy zatem, jak wygląda proces przygotowania czworonożnego przyjaciela do tej roli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medytacja i wyciszenie - strefa zen... dla psów

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 18:50
Pod Wrocławiem powstało specjalne miejsce do socjalizacji psów. Zwierzęta wcześniej porzucone, lub takie które przebywały w złych warunkach, często nie mają dobrych wspomnień związanych z ludźmi. Dlatego właśnie trzeba je na nowo przyzwyczajać do obecności człowieka w ich życiu. Pomóc ma w tym wspólna medytacja.
rozwiń zwiń