ABCDE - na drodze profilaktyki czerniaka

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 22:10
Zaczęło się lato, a wraz z nim wakacyjny relaks i opalanie. Nie zawsze jednak wiemy, jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych, by zapobiec rozwojowi czerniaka. Nasza wiedza na temat profilaktyki wciąż jest niewystarczająca. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
lekarze smutek diagnoza 1200.jpg
Nowotwory. Kiedy usłyszysz diagnozę - co robić?

Zakończyła się właśnie jubileuszowa, X edycja kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+. Studenci z Koła Naukowego ONKOMA włączają się w ogólnopolski program profilaktyki czerniaka i próbują poruszać naszą wyobraźnię. Organizują spotkania w szkołach w całej Polsce, by przekonywać, że na czerniaka może zachorować każdy, w każdym wieku.


Posłuchaj
13:48 Czwórka/Dajesz Radę - czerniak 23.06.2021.mp3 Dr Michał Siwik opowiada o profilaktyce czerniaka (Dajesz Radę/Czwórka)

 

- Od ponad trzech lat staramy się dotrzeć za pośrednictwem wszystkich samorządów w Polsce do szkół, po to, żeby edukować młodzież w zakresie profilaktyki czerniaka - mówi dr Michał Siwik, opiekun Studenckiego Koła Naukowego ONKOMA, młodszy asystent w Narodowym Instytucie Onkologii. - W ciągu tych trzech lat z kampanią edukacyjną udało nam się dotrzeć do miliona uczniów, a w program zaangażowanych było prawie 12 tys. nauczycieli.

Wiedza na temat czerniaka cały czas jest niewystarczająca. Niektóre aktywności na świeżym powietrzu, takie jak jazda na rowerze, jogging, grillowanie, nie są przez nas traktowane jako opalanie i nie stosujemy wtedy kremów z filtrem. Opalanie kojarzymy z sytuacją stricte wakacyjną. W słoneczne dni odpowiednie filtry powinniśmy stosować, nawet idąc na zakupy na świeżym powietrzu. Jak radzi specjalista, musimy pamiętać, żeby używać kremów z filtrem 30, a gdy jesteśmy osobami z grupy ryzyka, stosujmy barierę w postaci filtra 50.

- Udane wakacje nie oznaczają, że musimy wrócić spaleni słońcem. Każde oparzenie słoneczne zwłaszcza do 18. roku życia jest szczególnie niebezpieczne, bo powoduje wzrost ryzyka zachorowania na czerniaka - tłumaczy gość audycji. - Tak jak krem, ważna jest jego aplikacja - powinniśmy go stosować 30 minut przed opuszczeniem pomieszczenia, a nie smarować się dopiero na plaży. Musimy dać kosmetykom z filtrami czas na wchłonięcie i działanie.

kobieta rak piersi 1200.jpg
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka. Profilaktyka i czujność onkologiczna

Czytaj także:


Po każdych dwóch godzinach na słońcu powinniśmy powtórzyć aplikację kremu z filtrem, również stosujemy go po każdej kąpieli w morzu. Na czerniaka może zachorować każdy w każdym wieku, więc należy dobrze obserwować stan swojej skóry. - Powinniśmy robić to regularnie przynajmniej raz w miesiącu, powinniśmy oglądać całą skórę, w tym owłosioną skórę głowy, w czym może pomóc członek rodziny - wyjaśnia gość Czwórki. - Oglądamy również błonę śluzową jamy ustnej, jak i okolice narządów płciowych, oglądamy też paznokcie. Jeżeli jednak już znajdziemy znamię, do jego oceny powinniśmy stosować metodę ABCD:

A - asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę
B - brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia
C - czerwony, czarny, niejednolity kolor
D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 5 mm
E - ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Poza samobadaniem skóry powinniśmy regularnie odwiedzać gabinety dermatologiczne, co sześć miesięcy osoby z grupy ryzyka, raz do roku każdy z nas, po to, żeby dermatolog podczas badania dermatoskopem ocenił wszystkie znamiona budzące wątpliwości.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: dr Michał Siwik (opiekun Studenckiego Koła Naukowego ONKOMA, młodszy asystent w Narodowym Instytucie Onkologii)

Data emisji: 23.06.2021

Godz. emisji: 14.09

aw/pj

Czytaj także

Jak uniknąć raka płuc? "Jeśli rzucisz palenie, wygrasz kilka lat życia"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 10:11
- Rak płuc spowodowany jest niemal wyłącznie niezdrowym stylem życia, a jedną z jego głównych przyczyn jest palenie papierosów - tłumaczy Magdalena Cedzyńska z Centrum Onkologii w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hashimoto. "Z tą chorobą możesz iść przez życie"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 19:20
- Najgorszy w tej chorobie jest moment, kiedy zdajesz sobie sprawę, że nie będziesz mieć co jeść. Przebieg Hashimoto ściśle zależy od diety. Wiele rzeczy musimy z niej wykluczyć i wtedy pojawia się strach, że w całym zabieganiu nie damy rady podporządkować się rygorowi - opowiada Beata Abramczyk, autorka książki "Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie".
rozwiń zwiń