Kolej na metro. Co warto wiedzieć o tym środku lokomocji?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 20:00
Słowo "métro" pochodzi z języka francuskiego i powstało jako skrót od Metropolitalnej Drogi Żelaznej. - W swoim rozwoju metro szybko oderwało się od kolei - przyznaje inż. Jacek Fink-Finowicki. - Wagonów metra nie użyjemy na torach szybkiej kolei miejskiej, a pojazdy SKM-ki nie pojadą tunelem metra.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/meunierd

Systemy metra na całym świecie mają bardzo dużo drzwi w każdym wagonie. Wszystko po to, by ruch pasażerski odbywał się płynnie inż. Jacek Fink-Finowicki

Metro jest wygodnym, szybkim, niezawodnym i przyjaznym dla środowiska sposobem transportu miejskiego. Wagony są lżejsze niż na kolei, bardziej wydajne energetycznie i tańsze. - Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to jest to sprawdzony środek komunikacji, niemniej jednak warto w metrze zachować ostrożność, zwłaszcza kiedy pociąg wjeżdża na stację, a my wsiadamy do niego w biegu - ostrzega entuzjasta kolei i rozmówca Oliwii Krettek. - W sytuacji skrajnie niekorzystnej może się zdarzyć, ze nasza noga stanie na odbieraku prądu i wtedy grozi nam porażenie. 

Posłuchaj
08:29 CZWÓRKA Dajesz rade - metro 26.07.2021.mp3 Czym metro różni się od kolei? (Dajesz radę/Czwórka)

Najstarsze metro jest w Londynie, a najdłuższe - w Chinach. W tym roku Chińczycy zamierzają oddać do użytku kolejne 180 km linii metra Witold Urbanowicz

Trasy metra ulokowane są głównie pod powierzchnią ziemi, ale zdarzają się także trasy na jej powierzchni. - Polecam zwiedzić metro w Sztokholmie. To miejsce zainteresuje nie tylko entuzjastów tego środka lokomocji, ale też znawców architektury. Metro zostało wydrążone w skale, a sami mieszkańcy miasta z dumą nazywają swój system szybkiej kolejki najdłuższą galerią sztuki na świecie - opowiada gość Czwórki. - W Austrii jeździ natomiast "metro wiejskie". Linia ma 1300 metrów i 4 stacje. Mieści się w małym miasteczku Serfaus.

Posłuchaj
09:35 CZWÓRKA Dajesz rade - metro ciekawostki 26.07.2021.mp3 Najciekawsze stacje metra na świecie (Dajesz radę/Czwórka)

TOP 10 THE MOST BEAUTIFUL STOCKHOLM SUBWAY STATIONS / Anton somwhere

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Goście: inż. Jacek Fink-Finowicki (entuzjasta kolei), Witold Urbanowicz (entuzjasta metra, redaktor prowadzący magazynu "Rynek kolejowy")

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Dlaczego wciąż stoimy w korkach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 17:40
- My nie przegrywamy walki z korkami, my jak na razie w ogóle jej nie podjęliśmy - mówi Jakub Dybalski z portalu Transport-Publiczny.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa walka o czyste powietrze. "Smog nadal na prowadzeniu"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 19:00
Od kilku miesięcy jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. To kolejny dowód, że nie radzimy sobie ze smogiem, mimo szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych, prowadzonych od lat wśród starszych i młodszych obywateli. 
rozwiń zwiń