Ciepła woda, dobry wiatr i puste plaże. Witamy w Chałupach

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:40
Budziszew, Budziszewo, wieś Ceynowa, wreszcie Chałupy. Pierwsza wzmianka o mekce polskich surferów pojawiła się w połowie XVII stulecia. Dziś nikt nie ma wątpliwości, gdzie leży słynne letnisko i co jest jego największą atrakcją.
Chałupy
ChałupyFoto: Mikolaj Hrycyna/Shutterstock.com

Posłuchaj
03:45 CZWÓRKA Dajesz rade - chalupy 29.07.2021.mp3 Chałupy - od wioski rybackiej do najmodniejszej letniej miejscówki (Dajesz radę/Czwórka) 

Sprawdź
Sonbird 1200.JPG
Znów zabrali nas na Hel. Sonbird w Czwórce [POSŁUCHAJ]

Chałupy, welcome to...

Nazwa Chałupy w oficjalnych dokumentach pojawiła się na początku lat dwudziestych XX w., wtedy też przez wioskę rybacką przeprowadzono linię kolejową łącząca Hel z Władysławowem. W latach 80. miejscowość, a właściwie znajdującą się tam plażę nudystów, rozsławił Zbigniew Wodecki w przeboju "Chałupy, welcome to". A na początku lat 90. w Chałupach pojawili się pierwsi polscy surferzy. 

Posłuchaj
12:55 CZWÓRKA Dajesz rade - surfing 29.07.2021.mp3 Surfing dla każdego, czyli dlaczego młodzi Polacy jadą na Hel (Dajesz radę/Czwórka)

Zobacz
surfing sporty wodne 1200.jpg
Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

Polska Kalifornia

Zatoka Pucka to idealne miejsce dla fanów sportów wodnych - i tych początkujących, i tych, którzy zajmują się tym profesjonalnie. - Woda jest tu ciepła i stosunkowo płytka, dno - dobrze ukształtowane i wieje wiatr, który sprawia, że fale dobrze "łamią się" - wyjaśnia rozmówca Ani Hardej. - Mówi się, że to jeden z najlepszych akwenów do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu w Europie. 

Posłuchaj także:

Zobacz
DisobeyArt Shutterstock camping namiot 1200.jpg
Wakacje na kempingu. "Ludzie z namiotów robią drugi dom"

Nie tylko morze

Oprócz fantastycznej bazy sportowej - turystów przyciąga także malowniczy krajobraz. Wąski półwysep to świetne miejsce na podziwianie zarówno statków na otwartym morzu, jak i białych jachtów i żaglówek zacumowanych w przystaniach w zatoce. - Chałupy mają też rozległe i długie piaszczyste plaże, które idealnie nadają się do spacerów - przekonuje gość Czwórki. - I choć w sezonie trudno w Chałupach znaleźć jakikolwiek nocleg bez wcześniejszej rezerwacji, to na plażach tłoku nie ma. Każdy znajdzie miejsce dla siebie - dodaje Kacper Czernik.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Gość: Kacper Czernik (instruktor surfingu, szkoła "Paliki Surf", "Kite Zone")

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 14.10

kul

Czytaj także

Dokąd na rowerze? Do Nowej Huty i na zajęcia jogi

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 09:44
Pomysł na aktywne zwiedzanie Nowej Huty narodził się cztery lata temu. - Do oglądania architektury Nowej Huty dołączyliśmy wysiłek fizyczny, czyli przygotowaliśmy specjalne trasy rowerowe i spływy kajakowe - opowiada Marcin Pawlik z Nowa Huta Travel. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dolina Pięciu Stawów. "Tu zobaczysz drugiego człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 17:20
Tu wszystko jest "naj": najbardziej rozległa dolina, najwięcej stawów i najwięcej śniegu. - W Dolinie Pięciu Stawów jest też najwyżej położone w polskich Tatrach schronisko, w którym rezerwacje robi się nawet z rocznym wyprzedzeniem - opowiada Beata Sabała-Zielińska, autorka książki "Pięć Stawów. Dom bez adresu". 
rozwiń zwiń