Dlaczego balon lata?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 13:51
- Na podstawie meteogramów lotnicznych analizujemy wszystko co dzieje się w promieniu na przykład 50 km. Sterowanie w balonie polega na tym, że podgrzewamy powietrze i balon podnosi się do góry, wypuszczamy i opada na dół - tłumaczył ekspert. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: franz12/shutterstock.com

gwiazdy kosmos obserwacja camping góry 1200.jpg
Nocne sierpniowe niebo - moc perseidów

Pierwszy załogowy lot balonem miał miejsce prawie 240 lat temu we Francji. Bracia Joseph Michel i Jacques Étienne Montgolfier zbudowali pierwszy balon na ogrzane powietrze. Ich pojazd wystartował z Wersalu, a na pokładzie znajdowały się... kogut, kaczka i baran. W tym samym roku, w październiku francuski nauczyciel chemii i fizyki Jean-François Pilâtre de Rozier wzniósł się balonem na wysokość 26 metrów, jednak balon był na uwięzi.

Posłuchaj
04:19 _PR4_AAC 2021_08_06-12-32-11.mp3 Dlaczego balon lata? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak tłumaczył Bazyli Dawidziuk, pilot i członek Polskiej Balonowej Kadry Narodowej, na rynku są trzy rodzaje balonów latających. - Najwięcej jest na ogrzane powietrze. Nośnikiem jest powietrze, które ma inną gęstość i ogrzewa powłokę, czyli czaszę. Im większa czasza tym wiuększy udźwig. W tym przypadku budowa balonu jest inna, tu balastem są worki piasku, a czasza musi być nieprzepuszczalna. Trzeci rodzaj - do ustanawiania rekordów - to balon łączony. W środku jest bania helowa, z zewnątrz otoczona powłoką, a gaz jest w postaci ciekłej, podgrzany, miesza się z powietrzem - tłumaczył ekspert. 

shutterstock miasto kobieta noc światło 1200.jpg
Smog świetlny. Zanieczyszczenie, które widzimy nad miastami

Czytaj także:

Statki powietrzne napełniane gazami lżejszymi od powietrza zwane są aerostatami. Oprócz balonów aerostatami są również sterowce. W tym przypadku siłą nośną jest siła wyporu zgodnie z prawem Archimedesa. - Balony pasażerskie mają też silniki - mówił Bazyli Dawidziuk. Piloci balonów otrzymują informacje dotyczące kierunków i mocy wiatru. - Wiatr jest napędem służącym do przemieszczania się w przestrzeni powietrznej. Wyznacza on kąt, w którym na różnych wysokościach możemy wykonywać zmianę kierunku lotu. Na przykład: niżej lecimy w lewo, wyżej w prawo - opowiadał Bazyli Dawidziuk. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Jan Olejniczak

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 06.08.2021

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Poszukiwanie najpiękniejszego wschodu słońca

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 19:47
Wigilia kojarzy się ze zmierzchem i pierwszą gwiazdką, a Wielkanoc z wczesnym rankiem i wschodem słońca. Podpowiadamy więc jak zapolować na... świt.
rozwiń zwiń