Pielgrzymka sam ze sobą. Dlaczego warto zwiedzać świat na piechotę?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 15:50
350 km - przez Porto w Portugalii wzdłuż Oceanu Atlantyckiego, aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii - taką trasę w ciągu dwóch tygodni, pieszo pokonała Julia Marcinowska, trenerka rozwoju osobistego.  
Znak na szlaku pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii
Znak na szlaku pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w HiszpaniiFoto: shutterstock.com/gregorioa

"Boję się, ale idę"

Zobacz
camino de santiago 1200.jpg
Drogi św. Jakuba

W XII wieku Santiago de Compostela zostało oficjalnie uznane za trzecie najważniejsze centrum chrześcijańskie na świecie (zaraz po Jerozolimie i Rzymie). Powodem stali się sami pielgrzymi, którzy w XI-XIV w. zaczęli tłumnie odwiedzać to miasto. Głównym powodem była pokuta i chęć umocnienia wiary. Wierzono także, że pielgrzymka do grobu św. Jakuba ma charakter uzdrawiający nie tylko duszę, ale i ciało. I tak pozostało do dziś. - Pomysł na taką wyprawę pukał do mnie już od kilku lat, ale zawsze coś stało na przeszkodzie, żeby to marzenie zrealizować. Ale w  tym roku stanowczo powiedziałam: boję się, ale idę - opowiada gość Czwórki. - Nie potraktowałam tej wędrówki w kategorii wiary, ale przeżycia i doświadczania. 

Posłuchaj
17:21 CZWÓRKA Dajesz rade - santiago 24.09.2021.mp3 Pielgrzymowanie z samym sobą. Rozmowa z Julią Marcinowską (Dajesz radę/Czwórka)

Pielgrzym do towarzystwa

Zobacz
shutterstock bornholm 1200.jpg
Bornholm - słońce, szum fal. "Enklawa dla miłośników świętego spokoju"

Julia Marcinowska, arch. prywatne Julia Marcinowska, arch. prywatne

Jak przygotować się do tak długiego trekkingu? - Zanim wyruszyłam do Santiago, dużo spacerowałam. Sprawdzałam, w jakim tempie to robię, jaki dystans jestem w stanie przejść. Ale myślę, że każde zadbanie o kondycję dobrze by zrobiło przy takich przygotowaniach: basen, siłownia, bieganie - podpowiada rozmówczyni Oliwii Krettek. -  Do Santiago wyruszyłam w okresie, kiedy nie było dużego ruchu. Kiedy chciałam iść sama, byłam sama. Ale zawsze jakiś pielgrzym do towarzystwa się znalazł. 

Posłuchaj także:

Jeśli chodzi o wyżywienie, wybrałam opcję niskobudżetową i często zakupy robiłam w przydrożnych sklepach. Ale szlak św. Jakuba wiedzie przez cywilizację i jest świetnie przygotowany, by przyjmować piechurów Julia Marcinowska

Dom na plecach

Podstawowym ekwipunkiem wędrowca są oczywiście buty, bo to od nich w dużej mierze zależy komfort i powodzenie wyprawy. - Buty muszą być rozchodzone i wygodne. W moim przypadku sprawdziły się lekkie buty do biegania. Wzięłam dwie pary, żeby dać nodze odpocząć - dodaje Julia Marcinowska. - Jeśli zaś chodzi o plecak, to jego ciężar nie powinien przekraczać 10 proc. wartości naszej masy ciała. W kwestii pakowania zalecam minimalizm, radzę też zadbać o to, by plecak miał jak najlżejszą konstrukcję. 

Julia Marcinowska, arch. prywatne Julia Marcinowska, arch. prywatne
***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Julia Marcinowska (trenerka rozwoju osobistego)

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Zielona Góra. Miasto dziesiątek rond

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 14:35
Zielona Góra słynie z kabaretów, winobrania, ale też rond. Jest ich tam ponad 40, ale co najmniej połowa z nich upamiętnia zielonogórzan, w tym radiowców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwnów, gdzie Dziwna płynie dziwnie pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:00
W Dziwnowie możemy przespacerować się ulicą Dziwną. Jej nazwa pochodzi od rzeki Dziwnej, której zdarza się płynąć pod prąd. 
rozwiń zwiń