Klocki jako inwestycja? Jak działają alternatywne instrumenty inwestycyjne?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 20:10
Klocki mogą się zamienić w doskonałą inwestycję na lata i można na nich całkiem dobrze zarobić. Tak twierdzą rosyjscy ekonomiści, którzy wykazali, że mogą one zapewnić wysoką stopę zwrotu inwestycji. Sprawdzamy jak zarobić na klockach.
Klocki mogą być dobrym sposobem na inwestycję.
Klocki mogą być dobrym sposobem na inwestycję.Foto: shutterstock/Tinxi

Inwestycja alternatywna

W co najlepiej zainwestować? To kwestia, które spędza sen z powiek wielu osobom, które mają oszczędności i chcą je zainwestować. Odpowiedź na pytanie w dobie rosnącej inflacji, wahań finansowych i nowych instrumentów takich jak NFT albo kryptowalut nie jest jednak tak jednoznaczna.

Naukowcy z moskiewskiej Wyższej Szkoły Ekonomii uważają, że pieniądze nadal dobrze lokować w nieruchomościach albo dziełach sztuki, ale jednocześnie warto rozpatrzyć zakup zabawek. Według rosyjskich ekonomistów, inwestowanie w klocki może się okazać bardziej opłacalne niż kupowanie złota. Z ich analizy wynika, że cena zestawu klocków wycofanego z użytku, co roku wzrasta średnio o 11 procent.

- To jest niesamowite, że żyjemy w czasach, gdy dużo rzeczy, które kojarzyły nam się z zabawką, czymś retro i co wspominamy z dzieciństwa, staje się przedmiotem kolekcjonerskim i jest inwestycją alternatywną - mówi Tomasz Jaroszek, autor bloga Doradca.tv. - Mamy różne karty, zabawki, gadżety firmowe, a do tego ostatnio dołączyły klocki.

Są tacy, którzy zaczęli się specjalizować w tych inwestycjach i poszukują odpowiednich zestawów i przeliczają stopy zwrotu. Goniąc inflację, wszystkie instrumenty finansowe stają się ciekawe dla inwestorów. A co trzeba wiedzieć o inwestowaniu w klocki?

Najważniejsze, żeby zestawy były w komplecie i żeby nie brakowało w nich żadnego elementu. Jak radzi specjalista najlepiej ich nie rozpakowywać, bo moment rozpakowania jest momentem zniszczenia inwestycji. Najlepiej szczelnie owinąć i poczekać na odpowiedni moment sprzedaży, a do zabawy z dziećmi kupić drugi komplet.

Zobacz także:


Już teraz możemy znaleźć kolekcjonerskie zestawy, które kosztują fortunę. Za kilkanaście lat mogą kosztować więcej. - Tym bardziej, że część tych zestawów jest wycofywana z produkcji. Mamy więc dobro ograniczone, więc naturalnie ten instrument staje się jeszcze bardziej pożądany - tłumaczy gość audycji. - Inwestycję możemy potraktować jako krótko- lub długoterminową. Możemy niektóre klocki zabezpieczyć i odstawić na lata, ale też możemy śledzić cykl życia produktu i kiedy np. kolekcje są wycofane, a ich cena wzrasta decydować się na sprzedaż.

Zobacz także:

Jak podkreśla specjalista trzeba włożyć w to sporo zaangażowania. - Tutaj nie ma instrumentu finansowego, który dawałby mi ekspozycję na kolekcjonerskie zestawy, naprawdę trzeba to śledzić, zbierać, zabezpieczyć i później trzeba zadbać o wyjście z inwestycji, czyli sprzedać - wylicza rozmówca Mateusza Kulika. - Jeżeli chcielibyśmy podejść do tego profesjonalnie i pojawiałyby się tam duże kwoty, to warto byłoby też uregulować transakcje podatkowo.


Posłuchaj
16:23 Czwórka/Dajesz Radę - Lego 23.12.2021.mp3 Tomasz Jaroszek z bloga Doradca.tv opowiada o inwestowaniu (Dajesz Radę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Tomasz Jaroszek (autor bloga Doradca.tv)

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 14.09

aw/pj

Czytaj także

Miłość jak z obrazka, czyli kochanie na Instagramie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 13:00
Na szczęście zawsze dobrze się patrzy - mawiały nasze babcie i to na długo przed epoką social mediów. Dziś miłość nie tylko świetnie wygląda, ale też dobrze się "klika", co pokazują instagramowe profile światowych gwiazd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja. Czas oswoić cyberbezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 20:03
Informatyka kwantowa, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo to tematy, na które dyskutowali eksperci podczas konferencji Polska w Technosferze Przyszłości z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. 
rozwiń zwiń