W cieniu wojny. Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 20:20
Oczy i serca świata zwrócone są w stronę Ukrainy, szczególnie widać to w naszym kraju. Każdy pomaga na miarę swoich możliwości. Jednak obok ludzi cichymi i niewinnymi ofiarami wojny są też zwierzęta, które potrzebują naszej pomocy.  
Pomagać można na wiele sposobów. Jedną z form jest kontakt ze schroniskami dla zwierząt
Pomagać można na wiele sposobów. Jedną z form jest kontakt ze schroniskami dla zwierzątFoto: David Tadevosian/Schutterstock.com

Wielu ludzi dobrej woli niesie pomoc naszym mniejszym braciom, uciekającym przed wojną. Psy, koty, papugi, króliki, chomiki oraz inne zwierzęta potrzebują naszego wsparcia. 

Zwierzęta też potrzebują wsparcia

Dramat wojny dotyka także zwierzęta. Wielu obywateli Ukrainy, uciekając przed wojną, w poszukiwaniu schronienia w naszym kraju, szuka także pomocy dla swoich czworonożnych przyjaciół. Setki zwierząt zostało na miejscu, niektóre z nich transportowane są do Polski, a wszystkie potrzebują naszego wsparcia.

- Mamy bardzo dużo pracy. Praktycznie od pierwszego dnia, gdy zaczął się ten dramat, jesteśmy na najwyższych obrotach. Codziennie jesteśmy tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Bo to nie tylko pomoc zwierzętom, które są na Ukrainie, ale też tym, które docierają do Polski - mówi Anna Zielińska z Fundacji Viva. - Nikt nie prowadzi statystyk dotyczących zwierząt, ale wraz z uchodźcami przybyło ich całkiem dużo. Bardzo ułatwiła to uproszczona procedura przejścia dla zwierząt, jednak wiele osób nie wiedziało, czy można w ogóle było przetransportować swoich pupili. Wiemy też, że niestety duża część zwierząt została w miejscu zamieszkania. Nie zawsze udało się je zabrać.


Jak pomagać?

W jaki sposób my możemy się zaangażować w pomoc zwierzętom z Ukrainy? Jak radzi aktywistka, możemy adoptować nasze polskie czworonogi ze schronisk po to, żeby zwolnić miejsce dla zwierząt z Ukrainy. - Muszą one przejść 14-dniową kwarantannę i potrzebne są miejsca w schroniskach - apeluje rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Dopiero po dwóch tygodniach można adoptować zwierzaki z Ukrainy, bo dopiero po tym czasie jesteśmy w stanie stwierdzić, w jakim są stanie psychicznym, zdrowotnym i czy są zdrowe.


Karma w każdej ilości

Jak zaznacza Anna Zielińska, sytuacja jest dynamiczna, jednak to, czego najbardziej potrzeba, to karma, która przyda się w każdej ilości. - Korzystamy z niej nie tylko w schroniskach i w punktach recepcyjnych, do których docierają zwierzęta ze swoimi właścicielami. Wysyłamy ją też na Ukrainę, do organizacji, które zajmują się zwierzętami, których nie udało się przetransportować - mówi. - Dodatkowo w punktach recepcyjnych, które są traktowane jako przystanek w dalszej podróży, potrzebne są też transportery, podkłady, miski, szelki, żwirek dla kotów i innych zwierząt oraz preparaty przeciwpchelne. Tego brakuje bardzo, bo ludzie, uciekając, nie mieli szans na zabranie rzeczy dla swoich pupili.

Ważne wsparcie finansowe 

Ważna jest także pomoc finansowa, to dzięki niej opłacane są transporty z pomocą w Polsce i na Ukrainie, benzyna, karma oraz opieka weterynaryjna dla zwierząt. Jak podkreśla jednak gość audycji, należy weryfikować, do jakiej fundacji trafia pomoc, zwłaszcza ta finansowa. - Sprawdzajmy, czy organizacja istnieje, jakie działania prowadzi i czy się z nich rozlicza - radzi. - W razie wątpliwości można skontaktować się z instytucjami administracji i potwierdzić, czy rzeczywiście współpracują. Zanim prześlemy pieniądze, sprawdzajmy, z kim mamy do czynienia. Zbiórki finansowe są ważne, bo bez nich utrudnione jest dostarczanie pomocy dalej.

Posłuchaj także:

Anna Zielińska odradza działanie na własną rękę i organizowanie wypraw na granicę po zwierzęta oraz samodzielne prowadzenie zbiórek. - Są organizacje, takie jak nasza, które działają na miejscu, mamy kontakt z instytucjami na Ukrainie i wiemy, kiedy są kolejne transporty zwierząt - tłumaczy. - Wiemy też, jakie są potrzeby na daną chwilę. Więc przy zbieraniu darów rzeczowych ustalajmy, czego najbardziej brakuje. Takie informacje też są publikowane na stronach organizacji i w mediach społecznościowych. 


Posłuchaj
15:44 Czwórka/Dajesz Radę - zwierzaki Ukraina 07.03. 2022.mp3 Anna Zielińska z Fundacji Viva o pomocy dla zwierząt z Ukrainy (Dajesz Radę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Anna Zielińska (Fundacja Viva)

Data emisji: 07.03.2022

Godzina emisji: 14.11

aw/kd

Czytaj także

Zbiórki dla Ukrainy. Sprawdź, jak pomagać

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 10:00
Największe polskie organizacje pomocowe rozpoczęły zbiórki pieniędzy na pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Chcą przede wszystkim kupić i przekazać najbardziej potrzebne artykuły dla osób mieszkających w strefach, gdzie toczą się walki. Każdy z nas może wesprzeć te organizacje i w ten sposób pomóc mieszkańcom Ukrainy. Podpowiadamy, jak można to zrobić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta - ofiary wojny. Jak pomagać potrzebującym czworonogom?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 18:36
Zwierzęta są cichymi i niewinnymi ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych. Czworonogi z Ukrainy potrzebują m.in. ciepłych koców, leków, ale także domów tymczasowych w Polsce. 
rozwiń zwiń