Zwierzęta - ofiary wojny. Jak pomagać potrzebującym czworonogom?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 18:36
Zwierzęta są cichymi i niewinnymi ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych. Czworonogi z Ukrainy potrzebują m.in. ciepłych koców, leków, ale także domów tymczasowych w Polsce. 
Pomagać można na wiele sposobów. Jedną z form jest kontakt ze schroniskami dla zwierząt
Pomagać można na wiele sposobów. Jedną z form jest kontakt ze schroniskami dla zwierzątFoto: David Tadevosian/Schutterstock.com

Obywatele Ukrainy, uciekając przed wojną i w poszukiwaniu schronienia w naszym kraju, mogą próbować przekroczyć granicę wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Na miejscu zaś pomocy potrzebować mogą również zwierzęta ze schronisk, przytulisk czy azyli. Na wagę życia może okazać się wszystko - odpowiednie karmy, koce, gotówka czy dom tymczasowy. 

Jak tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Zuza Rybarczyk, terapeutka psów, kluczowe są produkty pierwszej potrzeby. - Chodzi o typowo materialne zasoby, a oprócz karmy czy koców potrzebne są m.in. leki - podkreślała. Zarówno w sieci, jak i w realu organizowane są więc grupy wsparcia. - Można pojechać indywidualnie albo w ramach zorganizowanej działalności - mówiła Małgorzata Stankiewicz, organizatorka Zoolatrii - Festiwalu Świadomego Życia ze Zwierzęciem. - Można także po prostu zaproponować innym transport - pojechać po potrzebujące czworonogi zarówno na granicę polsko-ukraińską, jak i na teren samej Ukrainy - wyliczała. 

Jak tłumaczyła, zwierzęta, które przybywają do Polski, będą potrzebować m.in. domów tymczasowych. - Wiem, że wielu ludzi organizuje już takie ośrodki albo przeorganizowuje placówki, które dotychczas prowadzili - podkreślała gość Czwórki. 

Posłuchaj
03:18 _PR4_AAC 2022_03_01-07-14-38.mp3 Jak pomagać czworonożnym uchodźcom z Ukrainy? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

W ostatnich dniach na granicę polsko-ukraińską jeździli m.in. wolontariusze z wrocławskiej Ekostraży. - Na miejscu okazało się, że tereny przygraniczne po polskiej stronie wolne były od bezpańskich zwierząt, a ludzie nie potrzebowali już transporterów ani karmy. Byliśmy na kilku przejściach granicznych i sytuacja wszędzie wygląda podobnie. Niestety, po drugiej stronie granicy jest zupełnie inaczej - mówiła Katarzyna Szakowska z tej organizacji. - Byliśmy w kontakcie z jednym z ukraińskich azyli, który potrzebował pomocy. Organizacje, którym udaje się wjechać po zwierzęta w głąb kraju, mają problem z wyjazdem, bo czas oczekiwania na granicach to kilkadziesiąt godzin - wyliczała. 

Warto pamiętać, by - zanim będziemy pomagać - weryfikować zbiórki, w których chcemy wziąć udział. Jak to zrobić? Czytaj więcej <<<

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 01.03.2021

Godzina emisji: 7.15

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń