Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 10:30
- Udowodniono, że kruki orientują się m.in. w Prawie Archimedesa. By dosięgnąć pożywienia umieszczonego w naczyniu z wodą, są w stanie wymyślić, że należy wrzucić do niej kamyczek, by jej poziom się podniósł - tłumaczyła Marta Szczypek, przyrodnik. 
Kruk
KrukFoto: Capri23auto/pixabay

shutterstock_żurawie 1200.jpg
Być romantycznym i inteligentnym jak żuraw

Ludzie przyczepili krukom "łatkę": z powodu czarnych piór i charakterystycznego skrzeczenia pojawiają się w horrorach, gdzie towarzyszą wiedźmom, albo zwiastują tragedie. Tymczasem te przesympatyczne ptaki są pożyteczne i inteligentne, a także bardzo koleżeńskie. Kruki dzielą się z innymi jedzeniem i domem, ich gniazda wykorzystują na przykład sowy. Ptaki te potrafią także współpracować z wilkami podczas szukania jedzenia.

Posłuchaj
08:35 2020_11_13-06-20-44_Kruk.mp3 Życie kruka jest inne niż myślisz - jak wygląda? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

pixabay kuropatwa 27.09.2019.jpg
Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść?

Jak opowiadała Marta Szczypek kruki niesłusznie przez lata tępione były przez myśliwych, którzy oskarżali je o zjadanie zajęcy. - Tymczasem 80 proc. diety kruka to padlina - podkreśla ekspert. - Ptaki te pełnią w lasach funkcję "sanitarną". Gdy znajdą martwe zwierzę, zachowują się bardzo głośno, dzięki czemu przedstawiciele innych gatunków także mogą z niego "skorzystać - tłumaczyła. - Kruki potrafią polować, jednak ich ofiarami są mniejsze zwierzęta: gryzonie, dżdżownice, czasem owady.Jak kracze wrona a jak kruk? Foto: wloszakowice.poznan.lasy.gov.pl Jak kracze wrona a jak kruk? Foto: wloszakowice.poznan.lasy.gov.pl


Kruk na wolności żyje od 10 do 15 lat. Przedstawicieli tego gatunku spotkać możemy wyłącznie w dzień, bo w nocy kruki, zamiast straszyć i towarzyszyć wiedźmom, po prostu śpią. Nie są samotnikami, jeśli łączą się w pary - pozostają wierne przez całe życie. Jako rodzice opiekują się swoimi młodymi. Gdy się przemieszczają, robią to stadami. - Takie stado może liczyć nawet 200 osobników. Jeśli zobaczy się je na żywo, robią niesamowite wrażenie - tłumaczyła Marta Szczypek. 

Czytaj także:

lis lisy zwierzęta shutterstock 1200.jpg
Lis - sprytny drapieżnik pełen sprzeczności

Kruk jest największym przedstawicielem krukowatych, a rozpiętość jego skrzydeł może wynosić nawet 1,5 metra. Ptaki, które widzimy na co dzień na trawnikach to gawrony bądź wrony. - Kruki raczej nie wchodzą do miast, żyją wyłącznie w lasach - podkreślała Marta Szczypek. - Rozpoznać je można po dziobach, które są bardzo masywne. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 6.20, 7.22, 8.26

kd

Czytaj także

Mandarynka. Pochodzi z Azji, mieszka w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:30
Mandarynka ma nie tylko pomarańczową skórkę, ale także pióra, dziób i palce połączone błoną pławną. Choć pochodzi z Azji, to na dobre zadomowiła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie i stamtąd wędruje po całym kraju.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żurawie - ptaki romantyczne i rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 08:00
Jesień to czas, kiedy żurawie zaczynają swoją podróż do ciepłych krajów i przelatują nad naszym głowami. Są pięknymi, dużymi i dostojnymi ptakami, ale prywatnie to romantycy, zakochujący się w swoich partnerkach na zabój.
rozwiń zwiń