Nadwaga, otyłość, cukrzyca. Te choroby dotyczą też papug

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 19:40
- Powiedzenie "jesteś tym, co jesz" odnosi się do ludzi, ale sprawdza się również w świecie innych żywych organizmów, m.in. papug. - Zdrowa papuga to ta dobrze odżywiona - podkreśla behawiorystka Joanna Karocka. 
Papugi mogą nauczyć się mowy ludzkiej, ale na pewno nie powinny mieć ludzkiej diety
Papugi mogą nauczyć się mowy ludzkiej, ale na pewno nie powinny mieć "ludzkiej" dietyFoto: sergey causelove/shutterstock

Dieta opracowana przez specjalistę

Choć w domach nie możemy żywić papug tym, co jedzą one w naturze, warto poznać ich zwyczaje oraz sposób jedzenia. - Papugi w domach mają inne wymagania niż te na wolności, ale nie ma szczegółowych badań na temat tego, jakich potrzebują wartości odżywczych. Co więcej - takich badań nigdy nie będzie, bo musiałyby one trwać bardzo długo i wymagałyby bardzo inwazyjnych procedur - tłumaczy rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Wskazówką powinny być diety, które są opracowywane przez specjalistów dla poszczególnych udomowionych gatunków.

Słonecznik i proso - co za dużo, to niezdrowo

Papugi to grupa prawie 400 gatunków ptaków, z których około 100 jest powszechnie trzymanych w domach. I każdy z tych gatunków ma inne wymagania żywieniowe. Ale to, o czym muszą pamiętać właściciele, to to, żeby papug nie przekarmiać, bo tym ptakom, podobnie jak i ludziom, zagrażają tzw. choroby XXI wieku: nadwaga, otyłość czy cukrzyca. - Na pewno nie powinny być karmione dużą ilością orzechów, prosa i słonecznika, bo w niektórych, skrajnych przypadkach takie przekarmianie może doprowadzić do całkowitego wyłączenia ziaren z diety - podkreśla behawiorystka. - Słonecznik jest nasionem tłustym i niektórym gatunkom śmiało można go podawać, ale "nimfy" są tak delikatne, że w ogóle nie muszą być nim karmione. Słonecznik bardzo dobrze sprawdza się w treningu papug, więc można go trzymać na taką okoliczność.  

Posłuchaj
08:55 CZWÓRKA Dajesz rade - papugi 31.01.2022.mp3 Co powinny jeść nasze papugi? (Dajesz radę/Czwórka)

Odbarwione pióra i duży brzuch  - nie bagatelizuj tych objawów 

Papugi - w odróżnieniu od innych ptaków - mają bardzo rozwinięte kubki smakowe. Najpierw zjedzą to, co im najbardziej smakuje i co jest najbardziej kaloryczne. Ma to związek z "zewem natury" - papugi, które żyją dziko, same zdobywają pożywienie i czasami jedzą na zapas. - Papugi są długowieczne i mogą żyć nawet do 80 lat. Przy takiej długości życia błędy żywieniowe wychodzą na jaw bardzo późno i to, że nasza papuga przez pół życia jadła słonecznik czy proso i dobrze się czuła, nie oznacza, że ten pokarm jej nie zaszkodził - dodaje Joanna Karocka. - Dlatego trzeba przyglądać się swoim zwierzętom. W przypadku papug nasz niepokój mogą wzbudzić uszkodzone i odbarwione pióra, powiększony obrys brzucha albo zachwiania równowagi.  

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Joanna Karocka (behawiorystka i doradca w sprawach papug)

Data emisji: 31.01.2022

Godzina emisji: 14.20

kul

Czytaj także

Kleszcze nie śpią w zimie. Jakie nowe choroby grożą twojemu psu i kotu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:05
- Kropelki, wylewane na kark i działające przez miesiąc, tabletki, działające przez kwartał, czy obroże działające od miesiąca do ośmiu - w gabinetach weterynaryjnych dostępnych jest mnóstwo preparatów przeciwko kleszczom i pchłom - tłumaczy dr Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies w budzie. Tylko w wyjątkowych przypadkach!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:40
- Trzymanie psa w budzie w XXI wieku już w ogóle nie powinno się zdarzać - mówi Patrycja Jarosz ze Schroniska "Na Paluchu" w Warszawie. - Psy to zwierzęta towarzyszące, które łakną kontaktu z człowiekiem. Dlatego powinny być w domu, razem z nami. 
rozwiń zwiń