Wątroba nie boli - badaj się!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 15:40
Wiosną zwykle myślimy o zabiegach upiększających, nowym tatuażu, kolczyku itp. Warto wybierać sprawdzone, renomowane gabinety i studia, ale też poświęcić jeden dzień na badanie anty-HCV.
Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych skutków WZW C jest wczesne wykrycie zakażenia HCV
Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych skutków WZW C jest wczesne wykrycie zakażenia HCVFoto: Jarun Ontakrai/Shutterstock.com

Zabiegi upiększające w studiach urody, nowe tatuaże i kolczyki to sprawy, które często przychodzą nam do głowy właśnie na wiosnę. Niestety zdarza się, że podczas takich zabiegów może dość do zakażenia wirusem, a w konsekwencji do zapalenia wątroby typu C (WZW C), które może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Dlatego warto poświęcić jeden dzień na badania anty-HCV, które można zrobić bezpłatnie i bez specjalnego przygotowania np. przy okazji wiosennego spaceru.

Wirus, który przenosi się przez krew

- Wirus HCV znany jest już od ponad 30 lat i przenosi się przez krew - mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei. - Możemy się zarazić w każdym miejscu, gdzie dochodzi do naruszenia ciągłości tkanki skóry, nawet takim przyrządem, na którym krwi nie widać.

HCV to wirus, który wywołuje zapalenie wątroby typu C. Choć o wątrobie nie myślimy za często, to warto wiedzieć, że to organ, który pełni około 20 różnych funkcji fizjologicznych w naszym ciele. Jest swoistą fabryką biochemiczną, która służy do metabolizowania wszystkiego, co się dostaje do organizmu, m.in. jedzenia, picia, antybiotyków czy alkoholu. Przy uszkodzonej wątrobie organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Dlatego zakażenia WZW to poważny problem w skali kraju.


Z wirusem przez lata

Jak mówi specjalistka, przez wiele lat możemy nie być świadomi, że jesteśmy zakażeni. Wirus tymczasem niszczy nam wątrobę i odpowiada za 60 procent przypadków raka tego narządu. - Zarazić wirusem można się niezależnie od wieku. Czasami są to także niemowlęta, które mogą ulec zakażeniu podczas pobytu w szpitalu - mówi gość Czwórki. - Możemy żyć z wirusem przez lata i nie zawsze wiemy, że jesteśmy zakażeni. Dlatego zawsze warto zrobić badania.

Według Światowej Organizacji Zdrowia globalnie zakażonych wirusem HCV jest około 130-150 mln osób. Według danych nadzoru epidemiologicznego co roku rejestruje się w Polsce 2-3 tys. nowych zachorowań WZW C, w tym 95 proc. zdiagnozowanych przypadków to postaci przewlekłe oznaczające, że mogła rozwinąć się już marskość, a nawet rak wątroby. Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych skutków WZW C, jest wczesne wykrycie zakażenia. Właśnie dlatego warto się zbadać.


Badania łatwe i szybkie

Barbara Pepke przekonuje, że zrobienie badań w ramach NFZ jest bezpłatne, łatwe i szybkie. - Trwa ogólnopolska akcja bezpłatnego badania. Wystarczy wybrać się do jednego z 400 laboratoriów w całej Polsce i pozwolić sobie pobrać krew - tłumaczy. - Po analizie krwi dowiemy się, czy jesteśmy zarażeni.

Jeżeli się okaże, że w naszym organizmie występuje wirus HCV, możemy podjąć leczenie. Dostępne są najnowocześniejsze terapie, które są refundowane i nie niosą za sobą skutków ubocznych. - Po takim leczeniu możemy żyć bez wirusa, nie martwiąc się, że kogoś możemy zarazić. To nie jest błaha rzecz i warto skorzystać z badania - podkreśla gość audycji.

Posłuchaj
14:31 _PR4_watrob_AAC 2022_04_13-14-08-34.mp3 Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei, mówi o wirusie HCV i ogólnopolskiej akcji bezpłatnego badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C (Dajesz Radę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Barbara Pepke (prezes Fundacji Gwiazda Nadziei)

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 14.10

pj/aw

Czytaj także

Badania okresowe. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 17:30
Morfologia krwi, OB, poziom glukozy, elektrolitów, mocznika i kreatyniny, a może prześwietlenie... O to, które badania każdy z nas powinien robić regularnie, zapytaliśmy dr. Pawła Grzesiowskiego, lekarza i dyrektora Centrum Medycyny Zapobiegawczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płaski czyli zdrowy. Jak zadbać o brzuch?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 21:20
Zbliża się sezon plażowy, a nam o zimie przypomina tkanka tłuszczowa, która odłożyła się na brzuchu. - Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, to nic nie powinno stać na przeszkodzie, żebyś go sobie wyćwiczył - przekonuje trener personalny Tomek Zaorski. 
rozwiń zwiń