Rzeczywistą wartość złotówki. Jak ją ocenić?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 17:45
- Żeby zobaczyć siłę waluty, trzeba na złotówkę spojrzeć z szerszej perspektywy, niekoniecznie indywidualnej - zaznaczał w Czwórce gość Mateusza Kulika. Jak na co dzień odczuwamy wartość złotówki? 
Bywa tak, że kraj celowo osłabia kurs własnej waluty, bo może się to okazać korzystne dla rodzimej gospodarki.
Bywa tak, że kraj celowo osłabia kurs własnej waluty, bo może się to okazać korzystne dla rodzimej gospodarki. Foto: Kamil Zajaczkowski / Shutterstock.com

Pandemia, teraz wojna na Ukrainie - to czynniki, które negatywnie oddziałują na złotego - zauważa Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych. - W takiej sytuacji kapitał ucieka w stronę bezpieczniejszych walut, takich jak np. dolar amerykański, którego indeks jest w tym momencie na najwyższym poziomie od przeszło 20 lat - dodaje. 

Każdy z nas na co dzień może odczuć inflację, ale już niekoniecznie słabość polskiej waluty. - Żeby zobaczyć siłę waluty trzeba na złotówkę spojrzeć z szerszej perspektywy, niekoniecznie indywidualnej - podpowiada gość Mateusza Kulika. - Jeśli za euro w zeszłym roku płaciliśmy 4,55, a w tym roku 4,75-80 to powoli zaczynamy odczuwać słabość naszej waluty - dodaje.

Zdaniem gościa Czwórki, obok czynników globalnych, które wpływają na walutę, należy też wymienić stopy procentowe, podnoszone w ostatnim czasie przez NBP. - Jesteśmy w trakcie łańcucha ich podwyżek, jednak w dalszym ciągu nie są one współmierne do poziomu inflacji. Dziś inflacja w Polsce przekracza 15 procent w skali roku - mówi specjalistka. - Z jednej strony mamy podwyżki stóp procentowych, a z drugiej strony takie działania rządu, jak wakacje kredytowe. To nie przyczynia się tak bardzo, jak powinno do zatrzymania wzrostu cen, a ten negatywnie oddziałuje na naszą walutę - dodaje. 

Kto zyskuje na słabym złotym?

Są jednak tacy, którzy korzystają na tym, że polski złoty słabnie. - Na pewno korzystają z tego ci inwestorzy, którzy w perspektywie 2-3 lat ulokowali swoje środki w walutach obcych, jak euro lub dolar - wymienia Aleksandra Olbryś. - Jest też cała rzesza Polaków pracujących za granicą, gdzie dostają wypłatę w euro. Ci ludzie przyjeżdżając do Polski są "do przodu" - dodaje. 

Słaby złoty nie uderzy też w tych, którzy długoterminowo lokują swe finanse np. na kontach maklerskich. - Tu ważną kwestią jest zjawisko uśredniania ceny aktywów, które mamy w portfelu. Jeśli ktoś inwestuje długoterminowo i regularnie dokupuje jakiegoś aktywa, to ruchy walutowe nie są dla niego tak bardzo dotkliwe - tłumaczy ekspertka. - Jeśli kiedyś kupiliśmy jakieś aktywo, gdy euro było na poziomie 4,50 i teraz dokupimy za 4,80, a za jakiś czas dokupimy za 4,50 czy 4,60 to nie jest to dla nas tak dotkliwe, bo kurs sobie uśredniamy - wyjaśnia. 


Posłuchaj
10:52 czwórka dajesz radę 21.07.2022.mp3 Gdzie ujawnia się słabość złotego, co wpływa na siłę waluty? Kto na tym traci, a kto zyskuje? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Ekspertka zaznacza, że w takim wypadku mówimy o długiej, kilkuletniej perspektywie. W takich inwestycjach ważna jest systematyczność, bo to ona chroni nas przed krótkoterminowymi wahaniami kursów walutowych, cen danego aktywa.

Tegoroczne wakacje za granicą będą droższe

Planując wakacje za granicą, we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji, z pewnością odczujemy słabość złotówki.

- W takich sytuacjach słabość złotego jest zauważalna - ocenia Aleksandra Olbryś. - Kupując wakacje w lipcu 2021, kiedy kurs euro oscylował w okolicach 4,55, a my planowaliśmy na wyjazd przeznaczyć 800 euro, to wtedy musieliśmy wymienić około 3640 zł. Dziś, przy obecnym kursie walut, będziemy musieli dołożyć ponad 200 zł. Kiedy planujemy zagraniczny wyjazd to słabość złotego jest odczuwalna - dodaje. 

Zobacz także:

Niestety złoty nie traci tylko do euro czy dolara, ale też wobec walut tzw. wakacyjnych, jak funt egipski, kuna chorwacka, peso meksykańskie, a nawet lira turecka. 

- Musimy się przygotować, że te wakacje będą droższe, ale też poszukać korzystnych dla nas rozwiązań - podpowiada ekspertka. - Jeśli ktoś decyduje się na realizowanie płatności kartą w czasie wakacji, to powinien przed wyjazdem zorientować się, jakie jego bank pobiera prowizje za wymianę walut. Ja, jako zwolenniczka płatności gotówkowych, zawsze będę polecała udanie się do kantoru, a tam wyszukanie promocji, które pozwolą nam coś oszczędzić. To ile zapłacimy za wakacje zależy od nas i od tego, jak bardzo zaangażujemy się w poszukiwanie najbardziej atrakcyjnej dla nas oferty - poleca. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Aleksandra Olbryś (analityk ds. rynku metali szlachetnych, firmy Tavex)

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 14.13

pj

Czytaj także

Jaką mam zdolność kredytową? Jak ją podwyższyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 18:46
Analizy firm finansowych pokazują, że zdolność kredytowa Polaków spadła w ostatnim czasie średnio o 20-25 procent. Czy są sposoby, by ją podwyższyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kredydobiorcy złotówkowi podzielą los frankowiczów?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 15:30
Do niedawna osoby, które spłacały kredyt hipoteczny w złotówkach czuli się w miarę bezpiecznie, ale sytuacja zaczęła się zmieniać. Jak sobie poradzić z kruczkami prawnymi w umowach i z rosnącymi ratami?
rozwiń zwiń