Praca za granicą. Gdzie i jak jej szukać?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 18:00
Staż, praca stała lub sezonowa poza granicami naszego kraju ma wiele zalet - pozwala nawiązać nowe kontakty, podszkolić język obcy i poszerzyć zawodowe horyzonty. 
Co zagraniczne firmy oferują młodym ludziom z Polski? Na pewno doświadczenie na całe życie i nowe, zawodowe horyzonty.
Co zagraniczne firmy oferują młodym ludziom z Polski? Na pewno doświadczenie na całe życie i nowe, zawodowe horyzonty.Foto: Shutterstock/LightField Studios

Szwajcaria: wysokie zarobki, ale mało rodaków

Międzynarodowe zespoły można spotkać także w polskich firmach, jednak praca za granicą oferuje nam coś więcej - to możliwość sprawdzenia się w zupełnie samodzielnym życiu, czasem bardzo daleko od domu. Przez długie lata najważniejszym motywem, towarzyszącym rozważaniom o krótszym lub dłuższym wyjeździe "za chlebem", były wysokie zarobki na porównywalnych stanowiskach w wielu innych krajach. Dziś - decydując się na taki wyjazd - także kierujemy się względami finansowymi, a "za pracą" najczęściej jeździmy tam, gdzie są inni Polacy. - Z moich doświadczeń wynika, że najpopularniejszymi krajami są Niemcy, Holandia, Francja, Belgia i Skandynawia - mówi Anna Rogińska z agencji pracy tymczasowej. - Po Brexicie z topu wypadła Wielka Brytania. Za to najbardziej opłacalny jest dziś wyjazd do Szwajcarii. Tam jednak Polacy jeżdżą niechętnie, bo niewielu mają tam "współbraci".

Najwięcej wakatów - w rolnictwie, ogrodnictwie i na budowie

Poszukiwani są m.in. operatorzy maszyn, logistycy, ogrodnicy. - Jeśli chodzi o opiekunki do osób starszych w Niemczech, czyli o pracę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród Polek, to ta oferta nie jest już tak atrakcyjna finansowo, jak była, bo w naszym kraju na tym stanowisku też można zarobić dobre pieniądze. Dobrze płatne wakaty są w rolnictwie, przy produkcji i w budownictwie. I tych ofert jest najwięcej w sezonie letnim i jesiennym - przyznaje ekspertka. - Studenci są jak najbardziej pożądani w tych branżach, choć na budowie największe szanse na zatrudnienie mają osoby z kwalifikacjami i doświadczeniem.   

Zobacz także:

Agencje pracy tymczasowej - największa baza ofert

Jeśli ktoś planuje praktyki studenckie za granicą na terenie Unii Europejskiej, zawsze warto postarać się o grant z programu Eramsus+. Jeśli ktoś szuka tam pracy - może skorzystać z pomocy polskich pośredników, którzy wybiorą dla nas najlepsze oferty. - To najkrótsza ścieżka poszukiwań, którą polecam osobom uczącym się. Agencje pracy tymczasowej mają konkretną bazę ofert - z noclegami, stawkami i warunkami zatrudnienia. Można wybrać najlepszą dla siebie, uwzględniając czas, którym dysponujemy, i kraj, do którego chcielibyśmy pojechać - dodaje rozmówczyni Marty Hoppe. Zawsze jednak warto sprawdzić, jaką opinią cieszy się dana firma, bo także i w tej branży nie brakuje oszustów.

Posłuchaj
14:25 CZWÓRKA Dajesz rade - praca za granica 03.08.2022.mp3 Praca za granicą - gdzie jej szukamy i o czym musimy pamiętać? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Anna Rogińska (agencja pracy tymczasowej VIPoL)

Data emisji: 03.08.2022

Godzina emisji: 14.07

kul

Czytaj także

Zawody przyszłości. Co nas czeka na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 17:30
Frontier jobs, last-mile jobs, wealth jobs - to pojęcia, które pojawiają się w prognozach dotyczących przyszłości rynku pracy. - Szacuje się, że dzisiejsi uczniowie podstawówek będą pracować w 65 proc. zawodów, które dziś jeszcze nie istnieją - mówi manager Tomasz Owsianko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czterodniowy tydzień pracy? Czy mamy szansę na taką zmianę?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 08:00
Na świecie testowany jest czterodniowy tydzień pracy. Wyniki tego eksperymentu pokazują, że pracownicy spędzający w pracy jeden dzień mniej w tygodniu są efektywniejsi i mniej zestresowani.
rozwiń zwiń