Kocie wystawy - jak chronić zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 18:20
Koty są w Polsce popularnymi zwierzętami domowymi. Wielu stawia na okazy rasowe, które biorą udział w wystawach. Sprawdzamy jak zadbać o koty podczas takich imprez.
Koty bengalskiezdjęcie ilustracyjne
Koty bengalskie/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/EZvereva

Koty towarzyszą ludziom od blisko 10 tysięcy lat i są obecnie jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Obok słynnych Kotów Europejskich, potocznie nazywanych "dachowcami", istnieje wiele kotów rasowych. Wśród nich koty bengalskie, brytyjskie, persy, maine coony, sfinksy, curl i wiele innych. Ich wielbiciele lubią się pochwalić swoimi pupilami podczas wystaw kocich piękności. Jednak przed prezentacją swojego ulubieńca, dobrze go do tego przygotować.


Wystawy i miejsca publiczne

- Jak wiemy choroby zakaźne najłatwiej rozprzestrzeniają się w miejscach, gdzie występują osobniki z różnych części świata - mówi Daria Płukasz, lekarz weterynarii zajmująca się chorobami zakaźnymi u zwierząt. - Mogą przynosić różne patogeny w jedno miejsce. Wtedy też łatwiej o zarażenie naszego pupila. Takimi miejscami mogą być na przykład wystawy.

Przed wyjazdem na tego typu wydarzenie należy odpowiednio zadbać o swojego futrzaka. - Na wystawy należy zabierać zwierzęta zdrowe. Powinny mieć przegląd lekarza weterynarii, a przed wystawą najlepiej, żeby odbyły wizytę lekarską - tłumaczy rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Zwierzęta powinny być odpowiednio przygotowane, czyli zaszczepione przeciwko podstawowym chorobom. Profilaktycznie można im podawać preparaty immuno stymulujące i preparaty podnoszące odporność organizmu. Należy też zadbać o ich właściwą dietę.


Ważny komfort zwierząt

Oczywistą rzeczą jest dbanie o higienę zwierząt, ale także ich izolacja, żeby w miarę możliwości podczas takich imprez przebywały w swoich klatkach. Zadbać należy też o komfort zwierząt w warunkach wystawowych, bo dodatkowy stres może prowadzić do rozwoju chorób.


Posłuchaj
10:55 Czwórka/Dajesz Radę - koty 10.10.2022.mp3 W audycji radzimy jak zadbać o koty (Dajesz Radę/Czwórka)

 

- Koty powinny być szczepione od 6 tygodnia podstawowymi szczepionkami, w przypadku wysokiego ryzyka można szczepić kocięta od 4 tygodnia - wyjaśnia specjalistka. - Dodatkowo każda z imprez ma swoje regulacje dotyczące zdrowotnych wymagań. Warto je poznać przed wyjazdem.

Jeżeli jeździmy ze zwierzętami na zagraniczne wystawy, koty powinny mieć swój paszport. Przed wyjazdem także należy dowiedzieć się jakie są wymogi poszczególnych krajów w tym zakresie, bo każdy ma swoje zalecenia. - Dlatego, żeby nie mieć problemów z przekroczeniem granicy lub z ewentualnymi konsekwencjami finansowymi dobrze je sprawdzić - radzi weterynarz. - Koszty kwarantanny potrafią bowiem być bardzo wysokie.***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 10.10.2022

Godzina emisji: 14.24

aw

Czytaj także

Weź na kolana kota. W czym może pomóc felinoterapia?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 17:00
Ostatnimi czasy można znaleźć bardzo wiele ofert związanych z tzw. zooterapią, czyli leczeniem ludzi poprzez kontakt ze zwierzętami. Jedną z takich metod jest felinoterapia, czyli kocia terapia. Sprawdzamy, na czym polega i jak pomaga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryś, żbik i dachowiec. "Świat kotów jest różnorodny"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 19:40
Koty są w Polsce popularnymi zwierzętami domowymi. Należy jednak pamiętać o tym, że ich świat nie ogranicza się do kota domowego, ale jest bardzo zróżnicowany. 
rozwiń zwiń