Weź na kolana kota. W czym może pomóc felinoterapia?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 17:00
Ostatnimi czasy można znaleźć bardzo wiele ofert związanych z tzw. zooterapią, czyli leczeniem ludzi poprzez kontakt ze zwierzętami. Jedną z takich metod jest felinoterapia, czyli kocia terapia. Sprawdzamy, na czym polega i jak pomaga.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Veera
shutterstock kozy miłość zwierzęta 1200.jpg
Wspólnoty i rodziny, przyjaźnie i zazdrości - ludzkie oblicza zwierząt

Według przeprowadzonych badań kontakt z kotem może powodować wzrost endorfin, spadek ciśnienia krwi, stymuluje nasz układ odpornościowy, a także trzyma w ryzach trójglicerydy oraz cholesterol. Jednak nie każdy kot nadaje się na futrzanego terapeutę.

Posłuchaj

08:33 Czwórka/Dajesz radę - koty - felinoterapia 17.05.2021.mp3 Dr Jagna Kudła opowiada o felinoterapii (Dajesz Radę/Czwórka)

 - Koty, które były za krótko ze swoją mamą, nie zawsze kontakt z człowiekiem muszą odbierać jako pozytywny. Ostatnio światem wielbicieli kotów wstrząsnęła informacja, że koty stresują się podczas głaskania, im dłużej głaskano koty, tym wyższy miały poziom kortyzolu - opowiada weterynarz i behawiorystka Jagna Kudła. - Najgorzej było u kotów, które poddawały się głaskaniu tak długo, jak sobie tego życzył opiekun. Autorzy badania podkreślali, żeby nie narzucać swoim pupilom kontaktu i wymuszać głaskania, bo to może być dla nich stresujące. Koty są w stanie to pokazać. Będą się chować, będą chciały drapnąć lub ugryźć - więc lepiej ich nie przymuszać.


kotipies shutt 1200.jpg
Prawa zwierząt - dlaczego są takie ważne?

Posłuchaj także:

Felinoterapia polega na wykorzystaniu niezwykłych właściwości kotów, które zostały udowodnione w wielu badaniach. - Wiadomo, że koty wydłużają życie. Osoby, które są ich właścicielami, żyją około 5 lat dłużej niż te, które kotów nie mają. Swoim mruczeniem koty między innymi obniżają ciśnienie krwi - wyjaśnia specjalistka. - Podczas kontaktu z ich miłym futerkiem wydzielana jest dopamina i serotonina. Także obcowanie z tymi zwierzęcymi przyjaciółmi ma wpływ na zdrowie psychiczne. Od jakiegoś czasu bada się wpływ częstotliwości kociego mruczenia na zdrowienie tkanki kostnej i mięśniowej. Obserwuje się w tym zakresie pewne sukcesy. Felinoterapia może również pomagać tam, gdzie mamy do czynienia z artretyzmem.

Jak mówi Jagna Kudła, do felinoterapii najbardziej nadają się koty, które pragną kontaktu z człowiekiem. Garną się nie tylko do swojego opiekuna, ale dają się miziać innym osobom. - Najlepsi koci terapeuci to osobniki, które są towarzyskie, uwielbiają się ocierać i być głaskane - tłumaczy behawiorystka. - Powstały programy felinoterapii, które są prowadzone w trudnych warunkach między innymi dla więźniów, dzieci z ADHD czy osób chorych na Alzheimera. Są to pewnego rodzaju wyzwania, bo takie osoby mają dosyć nieprzewidywalne zachowania, dlatego koty muszą być wyjątkowo cierpliwe.

Posłuchaj także:

kotki koty 1200 pixabay.jpg
Nie są złośliwe i lubią towarzystwo. Cała prawda o kotach

Wiele osób ma uczulenie na koty, a to może uniemożliwić kojący wpływ kociej terapii. - Wszystkie koty wydzielają alergeny, powstało jednak wiele ras, które mają ich mniej. Więc niektóre osoby przy takich kotach mogą mieć mniejsze objawy alergii albo w ogóle jej nie mieć - wyjaśnia rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Czasami w walce z alergią może pomóc terapia szokowa. Osoby dotychczas uczulone przebywając z kotami - odczulają się na nie. Może to zmienić duża dawka alergenu.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, dzieci, które wychowują się od urodzenia w jednym domu z kotami, są bardziej odporne na alergeny. Nie uczulają się na koty, mają mniejsze predyspozycje do zachorowań na astmę i choroby układu oddechowego. Jak widać, warto mieć więc kota.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Jaga Kudła (lekarz weterynarii, behawiorystka)

Data emisji: 27.05.2021

Godz. emisji: 14.24

aw

Czytaj także

Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz kota?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 17:00
Ponad 6,5 miliona kotów towarzyszy Polakom w życiu codziennym. To niezwykle inteligentne, ale też bardzo wymagające zwierzę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lockdown z psem i kotem. Jak to się może skończyć?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 19:43
Przed wybuchem pandemii nasi podopieczni często spędzali kilka godzin każdego dnia samotnie. Teraz, gdy wiele osób pracuje i uczy się zdalnie, sytuacja się zmieniła. Co to oznacza dla psów i kotów, i co stanie się, gdy wrócimy do szkół i biur?
rozwiń zwiń