Zdrowa dieta. Co warto wiedzieć, jeśli chce się zmienić nawyki żywieniowe?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 18:00
- Dieta jest jak spacer. Czasem wychodzi nam lepiej czasem gorzej, bywa przyjemna albo nie. Ale na spacer warto codziennie się wybierać - mówiła Paulina Bartosik, psychodietetyk. 
Regularne i dobrze zbilansowane posiłki mają istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i koncentrację.
Regularne i dobrze zbilansowane posiłki mają istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i koncentrację.Foto: shutterstock/Lightspring

- Tendencję do nagradzania się słodyczami wynosimy jeszcze z dzieciństwa - tłumaczyła Paulina Bartosik, psychodietetyk. Jak podkreślała, w dorosłym życiu możemy przeciwstawić się złym nawykom, ale musimy spełnić kilka warunków. - Przede wszystkim nie podchodzić do sprawy "zero-jedynkowo". Nie bądźmy radykalni albo ekstremalni. Sądzimy, że jeśli coś postanowimy, to to wydarzy się samo - to nieprawda, nic nie wydarzy się samo - mówiła ekspert.

- To kobiety częściej mają tendencję do "męczeństwa". Uważają, że zmiana nawyków żywieniowych jest jak wycieczka wysokogórska. Nad nami niebo, a pod nami przepaść, nie mamy niczego do pomocy. Jeśli zjemy czekoladkę, to symbolicznie "spadamy" - tłumaczyła gość Czwórki. - Tymczasem w ten sposób nigdy nie osiągniemy celu, bo wszystko będzie niezadowalające. 

Naukowcy sugerują, że dieta odgrywa kluczową rolę w dobrym samopoczuciu. To nie wydaje się oczywiste, ale spożywanie warzyw i owoców w odpowiedniej ilości może pośrednio przyczynić się do zmniejszenia poziomu odczuwanego stresuOkazuje się, że od kilku lat Polacy coraz chętniej sięgają po warzywa i owoce. - Jeśli dzieci wyjdą z domu z nawykami zdrowego odżywiania, to potem, w dorosłym życiu, nie będzie to dla nich stanowiło problemu. Jeśli nie nauczymy ich tego we wczesnym wieku, będzie im po latach trudniej wprowadzić nowe przyzwyczajenia - podkreślała ekspert. 

Jeszcze kilka lat temu badania wykazywały, że Mazowsze jest w Polsce najbardziej zestresowanym regionem. Stres, szybki tryb życia, łatwiejszy dostęp do "szybkiego" jedzenia, siedzący tryb życia powodują, że dopadają nas liczne choroby. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe i trudne emocje to częste przyczyny otyłości.

Dlatego powstała kampania rodzinna "Zdrowa rywalizacja", która ma pomóc nam zmienić nawyki żywieniowe i sprawić, że zachowanie zdrowia będzie łatwiejsze. - To cykliczna akcja, a jej główną ideą jest to, by centrum zmian w domu nie był jeden jej członek, ale wszyscy członkowie rodziny. Próbujemy wspólnie, w wesołych, przyjemnych krokach wejść w zdrowe odżywianie - tłumaczyła gość Czwórki. 

Posłuchaj
07:21 czwórka dieta PR4_AAC 2022_11_09-14-10-27.mp3 O tym, co warto wiedzieć, jeśli chcemy skutecznie zmienić nawyki żywieniowe, mówi Paulina Bartosik (Dajesz radę/Czwórka) 

Konkurs trwa cztery tygodnie - od 11 listopada. - Mamy dwa rodzaje wyzwań: żywieniowe i sportowe. Należy udokumentować ich wykonanie, m.in. odpowiedzieć na nasze pytania, wykonać zdjęcia czy krótkie filmy - tłumaczyła. W akcji mogą wziąć wszyscy członkowie rodzin, choć oczywiście łatwiej jest, gdy wspólnie mieszkamy. - Do zabawy można dołączyć w każdej chwili - podkreślała gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

Audycja w ramach współpracy, finansowana z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 przez Ministra Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Paulina Bartosik (psychodietetyk)

Data emisji: 03.11.2022

Godzina emisji: 14.15

kd,kor

Czytaj także

Jakie są polskie superfoods? Które powinny znaleźć się w diecie? 

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 10:03
 - Jako społeczeństwo spożywamy bardzo niewiele warzyw i owoców, dlatego warto ubogacać swoją dietę o polskie superfoods: warzywa, owoce i zioła, kasze, ale także... śledzie - tłumaczyła Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces w sporcie zaczyna się w kuchni. "Dieta jest skutecznym narzędziem"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 21:00
- Nie łączmy węglowodanów z tłuszczami, bo obciążamy tym wątrobę, owoce jedzmy w pierwszej części dnia - wyliczał trener Kamil Kalka. - W drodze do sukcesu 33 proc. to dieta, 33 proc. to trening i 33 proc. to psychologia.
rozwiń zwiń