Dieta sportowca. Co jeść, żeby organizm był zdrowy i silny?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 10:04
W świąteczny poranek spotkaliśmy się z Jagodą Podkowską, autorką książki dla sportowców - "Run&cook. Kulinarny poradnik biegacza".
Audio
  • Małgorzata Hołub i Jagoda Podkowska o jedzeniu dla biegaczy (4. bieg/Czwórka)
Piotr Galus, Magorzata Houb, Jagoda Podkowska
Piotr Galus, Magorzata Houb, Jagoda PodkowskaFoto: czwórka/Paweł Malinowski
Tytuł Trenujesz? Dopasuj dietę do swoich potrzeb
Playlista

Dietetyczka ma już na swoim koncie poradnik żywieniowy dla kolarzy. Porozmawiamy o diecie dla początkujących i zaawansowanych biegaczy. Jak wiadomo odpowiednio zbilansowana dieta jest najważniejszą siłą napędową każdego sportowca. Jak dobrać składniki, żeby wzmacniały odporność naszego organizmu, dodawały nam siły i regenerowały? - Wszystkie przepisy zamieszczone w książce podane są w przystępny sposób, dlatego każdy sportowiec, nawet ten, który nie ma dużego doświadczenia w kuchni będzie w stanie sobie z nimi poradzić - mówiła autorka książki.

Jak przekonywała na antenie Czwórki dieta to kwestia indywidualna, a podane na stronach książki przepisy są sugestiami, które mają zachęcić do samodzielnego przygotowania zdrowych i wartościowych posiłków. - Dieta to kwestia indywidualna. Każdy sportowiec bilansuje ją samodzielnie. Ten, kto na treningu przebiega 15-20 km musi mieć większe pokłady energetyczne od sportowca, który przebiega kilka odcinków. W każdym z przypadków energia spalana jest inaczej, dlatego dieta powinna być różnie zbilansowana - tłumaczyła.

O diecie, treningach i  przygotowaniach do zawodów opowiadała także Małgorzata Hołub - wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata w sztafecie 4x400. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Małgorzata Hołub - wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata w sztafecie 4x400, Jagoda Podkowska, autorka książki "Run&cook. Kulinarny poradnik biegacza"

Data emisji: 1.04.2018

Godzina emisji: 10.15

T
Czytaj także

"Wypalenie" w sporcie. Jak sobie z nim poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 15:35
Brak ochoty na sport, który kiedyś dawał mnóstwo radości, brak widocznych postępów czy pogorszenie osiąganych wyników, spadek motywacji i poczucie psychicznego i fizycznego zmęczenia - to mogą być oznaki wypalenia. Co robić, by powrócić do formy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Surowe czy ugotowane? Jakie posiłki są zdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:13
- Zimą bardziej potrzebujemy posiłków, które są poddane obróbce termicznej. To one szybciej nas rozgrzeją i nasycą. Organizm wytwarza wtedy mniej ciepła, aby ogrzać pokarm - mówiła dietetyk i specjalistka żywienia Monika Stromkie-Złomaniec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hard Dog Race: sześć nóg, dwa serca, jedno zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 15:05
HDR jest ekstremalnym biegiem z przeszkodami na czas, podczas którego zawodnik biegnie i pokonuje przeszkody razem z psem, prowadzonym na smyczy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystartowała wiosna. Pobiegły tysiące osób!

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 10:07
Przy okazji pierwszego wiosennego półmaratonu, który pobiegł ulicami Warszawy Piotr Galus spotkał się z biegaczami w ich naturalnym środowisku startowym.
rozwiń zwiń