Papugarnia - świat egzotycznych ptaków

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:01
Można tam zobaczyć barwne, tropikalne ptaki z bliska, dotknąć ich, a nawet nakarmić. - Papugarnia to wielkie wyzwanie dla lekarzy, ptaki muszą być zdrowe, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i siebie nawzajem - tłumaczył dr Andrzej Kruszewicz, ornitolog i szef warszawskiego zoo.
Audio
  • Papugarnie - domy pełne kolorów i dźwięków od kuchni. Rozmowa z drem Andrzejem Kruszewiczem (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Andrzej Kruszewicz 1200.jpg
Hipokryzja w relacjach ludzi i zwierząt

Dzięki papugarniom bez wątpienia rośnie świadomość społeczeństwa na temat tych ptaków. Pojawienie się takich placówek rodzi jednak wątpliwości, czy papugi rzeczywiście mają zapewnione odpowiednie warunki oraz czy kontakt z człowiekiem nie jest dla nich niebezpieczny. - Zanim stworzymy papugarnię trzeba poddać je kwarantannie, a potem dokładnie monitorować - mówił dr Andrzej Kruszewicz. Jak podkreślał, z czasem problemy ptaków narastają. - Gdy są pisklętami, dają sobie radę, ale potem, gdy dorosną, zaczynają się przepychanki, walka o dominację, budowanie struktur społecznych i koalicji - tłumaczył ekspert. - Z całą pewnością jednak jeśli zostaną spełnione podstawowe warunki, ptaki przebywają w kraju legalnie, a w placówce są dobrzy opiekunowie, wszystko jest w porządku. Powinno tam być czysto, dobra wentylacja, ptaki powinny być komunikatywne i wesołe, nie ukrywać się przed ludźmi - podkreślał.

dr Andrzej Kruszewicz Papugarnie dają ludziom możliwość obcowania z pięknymi, bardzo ciekawymi i inteligentnymi ptakami, ale diabeł tkwi w szczegółach: te miejsca muszą być świetnie zabezpieczone. Dlatego ważne, by papugarnie prowadzili ludzie z pasją, nie dla pieniędzy

Jak ptaki znoszą pobyt w zamknięciu i jak sprawić, by ich życie było szczęśliwe? O papuziej psychologii, zdrowiu tych ptaków i budowie nowych papugarni rozmawialiśmy w studiu Czwórki. W "Radiowej poradni dla zwierząt" zaś przyjęła nas doktor Katarzyna Kraszewska, która m.in. wyjaśniła, dlaczego psy drapią się w uszy. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 20.11.2017 <<<

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Andrzej Kruszewicz (ornitolog, lekarz weterynarii, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, autor m.in. książki "Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami").

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/kk

Czytaj także

"Cierpienie i frustracja" - co czują psy na łańcuchach?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 17:10
- Trzymanie psa na łańcuchu oznacza dla niego cierpienie. Odmawiając mu kontaktu z ludźmi, bliskości i pieszczot zabieramy mu więź, która jest przecież niezwykle potrzebna. Bo to dla człowieka bije psie serce, tak ukształtowała te zwierzęta ewolucja - mówiła Magdalena Buszko, ekspertka Fundacji VIVA!.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:00
Spotkać je można na ulicach, w parkach i na śmietnikach i w piwnicach. Tylko w Warszawie, jak przekonywała Iwona Kłucińska-Petchl, jest ok 29 tys. bezdomnych kotów. W jaki sposób każdy z nas może im pomóc?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń