Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
Audio
  • Potrzeby fizjologiczne zwierząt - jak oceniać na tej podstawie ich stan zdrowia? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak co tydzień życie naszych pupili będzie tematem audycji Dajesz radę
Jak co tydzień życie naszych pupili będzie tematem audycji "Dajesz radę"Foto: Pixabay.com/Public Domain

buldog francuski 1200.jpg
Psy bracycefaliczne. jak się nimi opiekować?

Podczas spacerów z psami, wymiany żwirku w kocich kuwetach, podłoża w klatkach kawii morskich czy piasku u ptaków warto spojrzeć na to, co usuwamy. - Zwracajmy uwagę na konsystencję, ale także barwę. Sprawdźmy, czy nie ma odchyleń od normy - tłumaczył ekspert.

Odchody, które z reguły są dla nas utrapieniem, dla lekarza weterynarii stanowią źródło ważnych informacji na temat stanu zdrowia zwierząt. Co jeszcze "wyczytać" można z odchodów czworonogów? Na co powinni zwracać uwagę właściciele zwierząt, a w jaki sposób badają je weterynarze? Co robić, gdy w kuwecie, albo klatce znajdziemy krew, czym przejawia się obecność pasożytów w organizmach zwierząt? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.


kot 1200.jpg
Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

W  "Poradni dla zwierząt" razem z doktorem Tomaszem Piaseckim zastanowiliśmy się nad tym, czy warto uzupełniać dietę u gekonów o przeróżne suplementy. Odwiedziliśmy też hodowlę węży Pawła Witka. Tym razem zajrzeliśmy do innej szuflady, w której czekał na nas pyton białowargi. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 13.11.2017 <<<

***

Nazwa audycji: Dajesz radę 

Prowadzący: Kacper Kowalczyk

Gość: Dawid Jańczak (lekarz weterynarii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Instytutu Higieny)

Data: 13.11.2017

Godzina: 14.06

kd/kul

Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Wajrak i Lolek: przeznaczenie, śledztwo i przyjaźń na całe psie życie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 14:54
"Lolek" to poruszająca opowieść o psie, który pewnego śnieżnego, styczniowego dnia pojawił się w życiu Adama Wajraka. - Mam taką teorię, że to psy odnajdują ludzi, a nie ludzie psy. Psa nie można kupić, bo nie można kupić przyjaciela. Poza tym jest tyle bezpańskich psów, że robić tego po prostu nie wypada - mówił Adam Wajrak w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Olej palmowy i marnowanie żywności" - hipokryzja w relacjach człowiek-zwierzę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 16:54
- Hipokryzja, to jedyne słowo, które przychodzi na myśl w kontekście naszej ludzkiej relacji ze zwierzętami - opowiadał dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:00
Spotkać je można na ulicach, w parkach i na śmietnikach i w piwnicach. Tylko w Warszawie, jak przekonywała Iwona Kłucińska-Petchl, jest ok 29 tys. bezdomnych kotów. W jaki sposób każdy z nas może im pomóc?
rozwiń zwiń