Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:00
Spotkać je można na ulicach, w parkach i na śmietnikach i w piwnicach. Tylko w Warszawie, jak przekonywała Iwona Kłucińska-Petchl, jest ok 29 tys. bezdomnych kotów. W jaki sposób każdy z nas może im pomóc?
Audio
  • Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą? Rozmowa z Iwoną Kłucińską-Petchl (Dajesz radę/Czwórka)
Bezdomne koty zimą nie mają gdzie się skryć, bo administracje budynków wstawiają kraty do okienek piwnic
Bezdomne koty zimą nie mają gdzie się skryć, bo administracje budynków wstawiają kraty do okienek piwnicFoto: Shutterstock/dom. publiczna/polya_olya

Andrzej Kruszewicz 1200.jpg
Hipokryzja w relacjach ludzi i zwierząt

- Koty są porzucane przez właścicieli, wypadają przez okna, uciekają i nie potrafią wrócić do domów. Często są niekastrowane, więc zaczynają się rozmnażać, i tak tworzy się cała populacja dzikich zwierząt - tłumaczyła Iwona Kłucińska-Petchl. Jak podkreślała, na ulicach miast, m.in. dzięki programom ochrony, darmowej kastracji, jest ich coraz mniej. Ale problem wciąż jest palący. - Coraz rzadziej piwnice bywają otwarte, więc warto w okolicy postawić "budkę", w której koty będą mogły schronić się przed wiatrem. W tym roku rozdaliśmy ich już 130 - mówiła ekspertka Czwórki. - Poza tym powinniśmy dokarmiać zwierzęta i nie krzywdzić ich. Warto je "wyłapywać" i umawiać się na bezpłatną kastrację np. w lecznicach gminnych czy fundacjach.


magdalena buszko 1200.jpg
"Cierpienie i frustracja". Co czują psy na łańcuchcach?

Co sprawia, że ludzie porzucają swoje zwierzęta, czym powinniśmy karmić bezdomne koty? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie rozmawialiśmy także z drem Tomaszem Piaseckim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który tłumaczył, czy należy obcinać paznokcie żółwiom. Opowiadaliśmy także o kawii domowej, czyli popularnej śwince morskiej. Jakie warunki należy zapewnić tym zwierzakom, by mogły zdrowo się rozwijać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji "Dajesz radę", 30.10.2017 <<<

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Iwona Kłucińska-Petschl (lekarz weterynarii z Ośrodka dla kotów miejskich "Koteria", prowadzonym przez Fundację dla Zwierząt Argos)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/ac


Czytaj także

Petsitter - fach, który narodził się z miłości

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 15:40
- Ludzie szukają opiekunów do psów z miłości do swoich zwierzaków - uważa petsitterka Daria Godlewska. - Dzięki nam pies regularnie chodzi na spacery, jest wybiegany i nie czuje się samotny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykły świat wilków, rysi i… bocianów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:40
- Wilk, ryś, żbik to drapieżniki, które wzbudzają w nas największe emocje. Stronią od obecności człowieka, bo przez lata karczowaliśmy ich lasy, zabieraliśmy im siedliska, konkurowaliśmy z nimi o te same nisze ekologiczne - mówił Kacper Kowalczyk, dziennikarz i przyrodnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń