Jak zostać baletnicą? "Trochę talentu, ale przede wszystkim lata pracy"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 15:20
To zawód dla wysportowanych, czujących rytm i lubiących wyzwania. Taniec klasyczny to nie tylko różowa "paczka" i baletki. To także wysiłek i lata nauki.
Audio
  • Jak zrobić karierę w balecie i co robić na baletowej emeryturze (Dajesz radę/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Sapozhnikov -Shoes Georgy

sztuka jedzenia 1200.jpg
Cukierniczy design. Jak projektować słodycze?

- Przygodę z tańcem zaczyna się w wieku 10 lat, po trzeciej klasie szkoły podstawowej - tłumaczyła Elżbieta Ziętkiewicz-Oleksiak, pedagog baletu z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. - Gdy dzieci przychodzą na egzaminy, sprawdzana jest ich przydatność do zawodu. Bo to, jakimi zostaną tancerzami, zależy już od nich samych - dodaje.

Szacuje się, że w Polsce jest około tysiąca tancerzy klasycznych. Konkurencja nie śpi, a polskie teatry zasila wielu mistrzów z zagranicy. - Taniec klasyczny to ogromna praca, ale także predyspozycje: fizyczne i psychiczne, bo szkoła baletowa nie jest łatwa. A droga do tego zawodu wiedzie właściwie wyłącznie przez szkołę - tłumaczył Bartosz Zyśk, tancerz, choreograf, pedagog.

Marlena Jaskiewicz Marcin Karpinski 1200.jpg
Jak zostać nauczycielem z pasją?

Jak być tym najlepszym? Jak dostać pracę w wymarzonym teatrze i przebrnąć przez dziewięć lat nauki w szkole baletowej? W końcu, co robić na tanecznej emeryturze? Kim jest koryfej i jak wygląda codzienność prima baleriny? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 5.04.2018

Godzina emisji: 14.05

kd/kul

Czytaj także

Międzynarodowa matura - tylko dla sumiennych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 08:40
W Polsce międzynarodową maturę zdaje kilkuset uczniów. Na świecie - ponad 50 tysięcy. Na czym polega ten egzamin i czy warto do niego podejść?
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Awwwesomes. Odczarowują stereotypy kodowania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Wbrew panującym opiniom społeczność programistów jest bardzo otwarta i chętnie dzieli się wiedzą - przekonują w Czwórce Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor, założycielki The Awwwesomes, przed którymi języki HTML i CSS nie mają tajemnic.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoła dialogu. Licealiści z Legionowa o polsko-żydowskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 17:44
Rozmowa i prowadzenie dyskusji to tylko pozornie nic trudnego. Dyskusji o skomplikowanej polsko-żydowskiej historii podjęli się uczniowie liceum z Legionowa, którzy wzięli udział w projekcie "Szkoła dialogu".
rozwiń zwiń