Seniorzy w pandemii. Jak możemy im pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 20:40
Dobre chęci na złe czasy - to jak najbardziej pożądana dziś postawa, dlatego zachęcamy Was, by dołączyć do akcji Czwórki #pomagamseniorom. Ośrodki pomocy społecznej łączą seniorów i wolontariuszy, którzy mieszkają w okolicy i są gotowi nieść pomoc. Można m.in. zrobić zakupy, ale też zwyczajnie porozmawiać przez telefon z samotnym seniorem.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Ermolaev Alexander/shutterstock.com

Czytaj także
senior telefon shutterstock_585622256 1200.jpg
Bezpieczny senior w sieci. Test aplikacji moblilnych

Gdzie dzwonić?

W ramach programu wolontaryjnego wsparcia seniorów młodzi ludzie mogą pomagać osobom starszym, które są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem, a jednocześnie trudniej znoszą izolację w domach. - Senior może zadzwonić na infolinię pod numer 22 505 11 11 i zgłosić swoje zapotrzebowanie: na zakupy, na porady, na rozmowę telefoniczną - mówi Piotr Mazurek Rządowy Doradca ds. Polityki Młodzieżowej. - Ośrodki pomocy społecznej łączą seniorów oraz wolontariuszy deklarujących pomoc z geograficznie podobnych lokalizacji. 

Posłuchaj
05:34 [CZWORKA]Dajesz rade 4 listopad 2020 senior.mp3 Jak zostać wolontariuszem i wesprzeć seniorów? (Dajesz radę/Czwórka) 

Zobacz
senior pandemia 1200 shutterstock.jpg
#Pomagamseniorom. Sprawdź inicjatywy organizowane w całej Polsce

O co prosić?

Z programu mogą skorzystać osoby starsze po 70. roku życia. Osoba wspierająca seniora - oprócz zakupów - może również wykonać czynności związane z codziennym funkcjonowaniem, np. sprawy urzędowe (jeżeli zakres tych usług nie wymaga upoważnienia od Seniora lub udostępnienia danych wrażliwych), wyprowadzenie psa itp. Zakres usług na rzecz osoby starszej jest jednak ograniczony tzw. dystansem sanitarnym. - Z naszych doświadczeń wynika, że młodzi ludzie mają potrzebę, by pomagać innym. Są empatyczni i solidarni - mówi gość Czwórki. 

Zobacz
senior pomoc maseczka shutterstock 1200.jpg
Wielkie i małe marzenia seniorów. Jak o nie dbać?

Dlaczego warto pomagać?

A wolontariuszy nigdy nie jest za wiele - co podkreśla Alicja Pasztor z Ośrodka Pomocy Społecznej Warszawa-Wesoła. - Na pomoc czekają seniorzy, osoby bezdomne, samotne matki. To są niby drobne czynności, drobne wsparcie, ale ono procentuje - opowiada. - W naszej dzielnicy pomoc sąsiedzka kwitnie. Z każdą osobą deklarującą chęć pomocy nawiązujemy kontakt, bo tak naprawdę nie wiemy, co się wydarzy i kiedy będzie potrzebna.

Żeby zgłosić się na wolontariat, wystarczy skontaktować się z ośrodkiem pomocy społecznej w rejonie, w którym mieszkamy. Pełny wykaz ośrodków, które biorą udział w akcji Wsparcie Seniorów znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W tej chwili spis placówek, które potrzebują wolontariuszy, liczy 30 stron.  

W jaki sposób włączyć się do akcji #pomagamseniorom sprawdzał Szymon Jaworski.  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Data emisji: 04.11.2020

Godz. emisji: 14.07

kul

Czytaj także

Babcia i dziadek w sieci. Co klikają i lajkują?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 19:45
Kiedyś do wnuków dzwonili, a do znajomych wysyłali listy. W XXI wieku babcie i dziadkowie - żeby pozostać w kontakcie ze światem - chcą stawić czoła postępowi technologicznemu. I część przyznaje, że świetnie im to idzie.
rozwiń zwiń