Empatia - narzędzie, które pozwala zrozumieć innych

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 12:07
Empatia to, jak mówi jedna z definicji zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób, umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia. Nie jest to sztuka łatwa, ale przyjęcie cudzej perspektywy poszerza własne horyzonty.
Audio
  • Empatia - psychologiczny tlen (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Nie możemy odczuwać empatii przez cały czas i wobec wszystkich. Troszczymy się o tych, z którymi jesteśmy w stanie się zidentyfikować Iga Kowalska 

W książce "Siła empatii. 7 zasad zmieniających życie, pracę i relację" uznana w świecie psychiatrii profesor Helen Riess przekonuje, że to najskuteczniejsze narzędzie do budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. 

- Empatia jest psychologicznym tlenem, dzięki któremu jesteśmy w stanie zrozumieć siebie nawzajem - mówiła Iga Kowalska bioetyczka, doktorantka antropologii. 

Ważne, by pamiętać, że współodczuwamy cudze emocje. Nie jesteśmy za nie odpowiedzialni Iga Kowalska 

To zespół cech, które pozwalają wczuć się w emocje drugiego człowieka, który często jest mylony ze współczuciem. - Współczucie to jedynie umiejętność zidentyfikowania uczuć. Zauważamy, że to, co przeżywają inni, może spotkać, lub spotkało także nas. Empatia jest kolejnym krokiem, ponieważ polega na współodczuwaniu. Wymaga wyobraźni, świadomości i troski - tłumaczyła.

To również szereg elementów, na które składają się m.in.: ton głosu, postawa, holistyczne słuchanie czy... empatia w stosunku do samego siebie.

Czy posiadamy te cechy i potrafimy wczuć się w sytuację innych? Co nam to daje? Czym jest ABC współodczuwania? I czy empatii da się nauczyć? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Iga Kowalska (bioetyczka, doktorantka z antropologii).

Data emisji: 19.11.2019

Godzina emisji: 20.08

ac

Czytaj także

Chcesz skutecznie realizować cele? Zacznij od poznania samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 10:00
- Na początek musimy określić, co w naszym życiu jest ważne. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i do jakiego celu chcielibyśmy dążyć - mówiły autorki książki "Cel. Odkryj, określ, osiągnij!" Paulina Mechło i Aneta Rostkowska-Gerlach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachowania kontrproduktywne. Kiedy pracownik szkodzi firmie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 11:55
- Określenie "kontrproduktywny" zapożyczone zostało z języka angielskiego. Opisuje szkodliwe zjawiska i zachowania, które możemy zaobserwować w miejscu pracy - tłumaczył dr Łukasz Baka autor książki "Zachowania kontrproduktywne w pracy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mimochodem o chodzeniu". Poznawaj wędrując

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 13:00
- Nie wyobrażam sobie życia, jakie przeżył mój imiennik Szymon Słupnik – mówił gość Czwórki Szymon Augustyniak. - Może przez to nie trafię do nieba, ale swoją wędrówkę po ziemi przeżyję idąc pewnym krokiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam sny? Co zrobić, gdy koszmar powraca?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 11:04
Nawet, gdy uznajemy, że nic nam się nie śniło, to sny przychodzą do nas każdej nocy. Zdarza się, że ich nie pamiętamy, ale każdy niesie ze sobą jakieś przesłanie. 
rozwiń zwiń