Jak pomagać rannym zwierzętom? Te ośrodki działają bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 17:50
Każdego roku ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt mają mnóstwo pracy. Niosą pomoc osobnikom chorym, rannym m.in. w wypadkach komunikacyjnych, czy osieroconym. W całej Polsce funkcjonuje tylko 88 takich placówek i wymagają one potężnych nakładów finansowych. 
Audio
  • Jak działają ośrodki rehabilitacji dla dzikich zwierząt? (Dajesz radę/Czwórka)
Sarna
SarnaFoto: Shutterstock.com/ Anna Schuette

fretka 1200.jpg
Jak porozumiewają się z nami fretki i króliki?

- Ideą powstawania ośrodków jest przywrócenie dzikich zwierząt do natury. Zakładając taką placówkę musimy więc mieć przestrzeń, niezbędną do opieki nad czworonogami, ale także techniczną możliwość wypuszczenia ich potem na wolność - tłumaczy Andżelika Gackowska. - Dlatego, choć teoretycznie każdy może otworzyć taki ośrodek, należy być świadomym obowiązków, które wynikają z tego posunięcia. To także wymaga ogromnych nakładów finansowych, w które wchodzą przede wszystkich koszty pracownicze, bo dyżury w takim ośrodku konieczne są przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Prowadzenie takiej placówki wymaga uzyskania różnych zgód. Należy ustalić, gdzie będzie się znajdować, dla jakich zwierząt będzie przeznaczony, w jaki sposób będzie wyposażony i czy będzie tam opieka weterynaryjna. A. Gackowska

Ośrodki pomocy dla dzikich zwierząt w Polsce prowadzone są przez prywatne osoby, fundacje, albo nadleśnictwa. Jak otworzyć taką instytucję? Czy każdy może zaangażować się w powstanie ORDZ i jakie błędy najczęściej popełniają ludzie, którzy spotkają na swej drodze ranne zwierzę? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

W programie mówiliśmy także m.in. o historii żurawia Arkadio, a także m.in. problemach psów i kotów z wątrobą. Jak je rozpoznać i jak sobie radzić? Zaś w Radiowej Encyklopedii Zwierząt sprawdziliśmy, jak radzą sobie dzikie zwierzęta zimą i kto wówczas gromadzi zapasy, a kto idzie spać. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 19.11.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Andżelika Gackowska (Lasy Miejskie Warszawa)

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesienna dieta. Co zmieni się w życiu naszych zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:16
Zwierzęta zmieniają swoje upodobania pokarmowe wraz ze zmianą pór roku. Im bliżej zimy, tym dieta staje się coraz bardziej kaloryczna, bogata w białka, tłuszcze oraz węglowodany, czyli wszystkie te substancje, które uchodzą za bardzo dobre źródło energii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń