Rynek NFT obumarł?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 13:58
Szacowano, że pierwszy tweet Jacka Dorseya w formie NFT jest wart 2,9 miliona dolarów. Tymczasem chętny, który chce go kupić, zaoferował jedynie 280 dolarów. 
No-fungible token to plik cyfrowy, który jest niewymienialny, niekopiowalny i niezniszczalny
No-fungible token to plik cyfrowy, który jest niewymienialny, niekopiowalny i niezniszczalnyFoto: shutterstock/Sashkin

Irańczyk Sina Estavi w ubiegłym roku kupił pierwszy tweet właściela Twittera w formie NFT za 2,9 miliona dolarów, czyli ponad 12 milionów złotych. Dziś na własnej skórze przekonał się, że NFT wcale nie musi być dobrą inwestycją.

Wartość pierwszego tweeta Jacka Dorseya spadła do 280 dolarów. Pod koniec marca 2021 roku pierwszy tweet Jacka Dorseya – założyciela Twittera – został sprzedany jako NFT (token niezamienny) za 2,9 mln USD. Jego właściciel chciał ostatnio za niego 48 milionów dolarów, a zaproponowano mu 280 USD.​​ Czy to pierwsza jaskółka końca rynku NFT? 

Jeszcze w 2021 technologia NFT to był jeden z trendów, o którym było najgłośniej. NFT to no-fungible token to plik cyfrowy, który jest niewymienialny, niekopiowalny i niezniszczalny; oparty na zdecentralizowanej sieci, czyli na blockchainie. Tokenizować można wszystko, a trend ten na całym świecie cieszył się olbrzymią popularnością. - Token NFT jest bardzo bezpiecznym świadectwem posiadania pewnego dobra, które może być zarówno w formie cyfrowej, jak i fizycznej - mówił w Czwórce Wojciech Kaszycki. - Najprościej można go nazwać dowodem posiadania. 

Maciej Gajewski ze Spidersweb.pl tłumaczył w Czwórce, że tokeny porównać można do umów spisywanych u notariuszy. - Na przykład, jeśli jaki artysta sprzedaje nam cenny oryginał obrazu, spisujemy taką umowę. Token to odpowiednik cyfrowego dokumentu potwierdzającego naszą własność, z gwarantowanym nową technologią bezpieczeństwem - mówił ekspert

Istnieją tokeny, reprezentujące dobra w grach komputerowych, obrazy, mamy też tokeny z zapisywaną muzyką.

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w czwartek (28.04) o godzinie 14.05 zaprasza Mateusz Kulik.

pj


Czytaj także

Stagflacja. Kto się jej boi i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 16:30
Stagflacja to słowo, które przeraża ekonomistów. - Jest to zjawisko, w którym jednocześnie mamy wysoką inflację i wysoką stopę bezrobocia - tłumaczy ekonomista Przemysław Kwiecień. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaką mam zdolność kredytową? Jak ją podwyższyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 18:46
Analizy firm finansowych pokazują, że zdolność kredytowa Polaków spadła w ostatnim czasie średnio o 20-25 procent. Czy są sposoby, by ją podwyższyć?
rozwiń zwiń