Zapach czystości. Jak zrobić w domu mydło?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 17:00
Glicerynowe, potasowe, sodowe, kremowe, a może w płynie. - Wybór jest duży, ale możemy też zrobić je sami - mówi w Czwórce Beata Podsiadły. - To nie jest zbyt skomplikowany proces.  
Mydło można zrobić w domu
Mydło można zrobić w domuFoto: shutterstock/Pixel-Shot

Na rynku jest mnóstwo rodzajów mydła. Możemy przebierać w ofertach koncernów kosmetycznych, ale też możemy zrobić je sami. - Zrobione przez siebie mydło nie tylko cieszy, ale też wiemy, jakie składniki się w nim znajdują - mówi gość Czwórki. - Mamy kontrolę nad tym, ile i jakich tłuszczy użyjemy i jakie zastosujemy dodatki.


Prosty skład

Jak przekonuje rozmówczyni Marty Hoppe, wykonanie samodzielnie mydła nie jest skomplikowane, a samo mydło ma dość prosty skład. - W najprostszych słowach są to tłuszcze, wodorotlenek sodu lub potasu i woda. To takie trzy najbardziej podstawowe składniki potrzebne do jego wykonania - tłumaczy Beata Podsiadły. - Jeśli chodzi o tłuszcze, to w zasadzie nadaje się każdy płynny lub stały, roślinny i zwierzęcy.

Mimo że produkcja tego środka myjącego nie jest trudna, wymaga przygotowania. Musimy wiedzieć, jakie mydło chcemy zrobić, mieć recepturę i zgromadzić składniki. - Troszeczkę porównuję wyrób mydła do pieczenia ciasta. Sam proces trwa do dwóch godzin. Ważne jest, żeby się nie spieszyć - podkreśla gość audycji. - W wolny wieczór proponuję zrobić mydełko z gotowej bazy glicerynowej z dodatkiem różnych olejków eterycznych i kompozycji zapachowych. Do tego możemy dodać nieco kolorków kosmetycznych. Na pierwszy raz jest to najlepszy sposób.


Źr. Youtube/Mydlane rewolucje/Jak zrobić mydło?


Kąpiel wodna i zapachy

Jak radzi specjalistka, glicerynę należy rozdrobnić i podgrzać, najlepiej w kąpieli wodnej lub kuchence mikrofalowej. Uważać należy, żeby jej nie przegrzać, chodzi o doprowadzenie do płynnej postaci. Następnie dodajemy kilka kropelek barwnika i zapach. Po wymieszaniu składników wlewamy mydło do foremki i zostawiamy do zastygnięcia.

Sprawdź też:

Kiedy nabierzemy wprawy, możemy pokusić się o produkcję bardziej skomplikowanych kompozycji, które będą miały dodatkowe właściwości. - Możemy na przykład wykorzystać nawet trzy różne tłuszcze, takie jak olej ze słodkich migdałów, olej rycynowy, masło shea lub masło kakaowe - zdradza Beata Podsiadły. - Do tego roztwór zrobiony z wodorotlenku sodu z wodą lub naparem ziołowym. W odpowiedniej temperaturze można dodać zapach, czyli olejek eteryczny lub kompozycję zapachową i ewentualnie barwnik.


Posłuchaj
18:21 CZWORKA/Dajesz Radę - zrobić mydło 8.03.2023.mp3 Beata Podsiadły podpowiada jak zrobić mydło w domu (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Przy robieniu mydła należy zachować ostrożność i zadbać o zasady BHP. Środek powodujący zmydlanie tłuszczy, czyli wodorotlenek sodu, jest bardzo żrący. Dlatego należy je wyrabiać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w goglach i rękawiczkach ochronnych.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Beata Podsiadły (współautorka książki "Nasze mydła i mazidła" z Akademii Cztery Pory Roku)

Data emisji: 08.03.2023

Godzina emisji: 14.10

aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka uroda kosmetyki
Czytaj także

Przepis na młodość? Zacznij od skóry!

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:45
Promienna, gładka cera to atrybut młodości. Jak sprawić, by mimo upływu lat była w dobrej kondycji? - Geny to dość mocny element, na to, jak się starzejemy, wpływają w 10-40 procentach. Ale dużo zależy też od nas - mówi Agnieszka Zielińska, skin ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powinniśmy jeść kolorowo". O zdrowej podstawie i suplementach diety

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 09:53
- Zanim zdecydujemy się na to, by zażywać tabletki, warto zasięgnąć porady lekarza i dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebujemy - mówiła Paulina Ihnatowicz, dietetyk kliniczny, autorka książki "Suplementy. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby bezpiecznie i skutecznie wspierać swój organizm".
rozwiń zwiń