Warszawskie murale - nowocześnie o historii

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 14:20
Muranów - osiedle powstałe niedługo po wojnie na gruzach warszawskiego getta - zapełnia się kolejnymi muralami. Ich tematem jest historia i wielokulturowość.
Audio
  • "Murale na Muranowie" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Reportaż/Czwórka)
Jeden z muranowskich murali przedstawia Ludwika Zamenhofa, polskiego żyda, który stworzył język esperanto
Jeden z muranowskich murali przedstawia Ludwika Zamenhofa, polskiego żyda, który stworzył język esperantoFoto: Flicr/Juan Sebastian Quintero Santacruz/Licencja CC 2.0

Na muranowskich ścianach i w bramach można już oglądać murale pt. "Kobiety Muranowa", "Ludwik Zamenhof" i "Bohdan Lachert" - wszystkie autorstwa Anny Koźbiel i Adama Walasa.

- Działając na Muranowie słyszymy opinie mieszkańców, którzy mówią, że nie chcą żyć na cmentarzu i mają dość pomników. My postawiliśmy sobie za cel budowę mostów między tym, co było, a tym, co jest. Murale są naszym sposobem na nowoczesne upamiętnienie ważnych wydarzeń i postaci - mówią twórcy.

Ostatnio duet artystyczny zaprojektował kolejny mural, który jest ukłonem wobec cudzoziemców mieszkających w Warszawie. Przedstawia portrety mieszkańców stolicy, reprezentujących różne kultury i pochodzących z różnych krajów. W tworzenie malowidła udało się zaangażować mieszkańców.

***

Tytuł reportażu: "Murale na Muranowie"

Autorka reportażu: Joanna Bogusławska

Data emisji: 5.08.2015

Godzina emisji: 11.00

Reportaż przygotowany przez Studio Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia

mg/kul

Czytaj także

Mroczny czar warszawskiej Woli Mirów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 11:00
W pięciu miejscach na warszawskim Mirowie Helena Wawrzeniuk i Paulina Jędrzejewska przy wsparciu Fundacji Culture Shock stworzyły instalacje - ich odbiór zależy od nas samych, od tego z jakim nastawieniem idziemy nocą na Wolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graffiti staje się sztuką i wchodzi na salony

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 16:00
Największą galerią street artu na świecie jest mur berliński, a w Polsce coraz popularniejsze są murale. Czy graffiti już nie kojarzy się z wandalizmem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kompleks Pałacu". Co kryje PKiN?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 09:00
Dr Michał Murawski, postanowił się przyjrzeć symbolowi Warszawy. – W "Kompleksie Pałacu" patrzę na to miejsce oczami obcokrajowca i widzę wiele nieodkrytych tajemnic - mówi autor.
rozwiń zwiń