W poszukiwaniu dźwięków, które odmieniają życie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 13:55
Maja Baczyńska jest z wykształcenia organistką. Jej pasją jest jednak poszukiwanie dźwięków, które miały wpływ na życie innych.
Audio
  • Reportaż Beaty Kwiatkowskiej "My Music Story" (Reportaże w Czwórce)
Muzyka klasyczna, filmowa, a nawet przeboje rockowe - każdy z nas w innym gatunku potrafi odnaleźć dźwięki, które poruszą struny naszych wspomnień
Muzyka klasyczna, filmowa, a nawet przeboje rockowe - każdy z nas w innym gatunku potrafi odnaleźć dźwięki, które poruszą struny naszych wspomnieńFoto: Glow Images/East News

- Uwielbiam wsłuchiwać się w brzmienie dźwięków i podziwiam ludzi, którzy potrafią z nimi pracować - mówiła w rozmowie z Beatą Kwiatkowską. Tłumaczyła, w jaki sposób muzyka "opisuje ludzi". - Cementuje społeczności, bo w niej mieszczą się nasze emocje i wspomnienia, sposoby wyrażania się - mówiła bohaterka reportażu i opowiadała, że dlatego właśnie powstała społeczna akcja "My Music Story". - Zbieramy historie ludzi, dla których muzyka to coś więcej niż dźwięki, których życie odmieniła. To historie ludzi, którym już zawsze konkretne piosenki kojarzyć sie będą z konkretnymi sytuacjami - opowiadała Baczyńska.

Organistka opowiadała, jak wygląda przygotowanie akcji "My Music Story", ale tłumaczyła także, jakie odległości między dźwiękami w średniowieczu uważane były za diabelskie, a na jakich opiera się większość kompozycji z polskiego folkloru. Słuchacze Czwórki wspominali zaś utwory, które na nich wywarły najwieksze wrażenie i odmieniły ich los.

***

Autorka reportażu: Beata Kwiatkowska

Tytuł reportażu: "My Music Story"

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 11.00

Reportaż przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kpop - nie tylko muzyka, ale styl życia

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 11:00
Koreański pop jest fenomenem wykraczającym poza granice Azji. Jednak kpop to nie tylko muzyka, ale cała subkultura, gromadząca tysiące ludzi na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna, która chodzi po dachach Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 14:20
Była już na iglicy Pałacu Kultury, wspięła się też na większość nowoczesnych wieżowców w Warszawie. Pasją Aleksandry Łogusz jest fotografowanie miasta z perspektywy dachów budynków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dźwięk to przestrzeń, gdzie można się spotkać"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:00
Tomasz Drachal to muzyk-amator i warszawski bard, który fascynuje się dźwiękiem. Wydobywa go z egzotycznych instrumentów, ale potrafi także grać na przedmiotach codziennego użytku.
rozwiń zwiń