Wspólne jedzenie i gotowanie budują relacje

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 13:46
Dzięki wspólnym posiłkom uczymy się smaków, zapachów, zaczynamy kształtować swój gust kulinarny i tożsamość. Jedzenie to w wielu wypadkach też współdzielenie. 
Audio
  • Dorota Minta opowiada o jedzenu i relacjach (Czwórka/Strefa prywatna)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pressmaster/Shutterstock.com

Przy wspólnym stole możemy poznawać bliskich nam ludzi, rozmawiać z nimi i co najważniejsze budować więzi. Siadając przy stole z kimś komu ufamy, kto jest dla nas ważny, czujemy się bezpiecznie, potrafimy dzielić się emocjami i ważnymi dla nas sprawami. 

Istotnym jest to, że jedzenie jest formą spędzania wolnego czasu i budowania relacji społecznych Dorota Minta

- Psychologia i jedzenie - obie te dziedziny możemy połączyć bardzo mocno i one zawsze się łączyły, tylko nie nazywaliśmy tego wprost - mówi psycholożka Dorota Minta. - Jedzenie od zawsze towarzyszy człowiekowi, a psychologia opisuje człowieka. Możemy mówić o nierozerwalnym duecie - dodaje. 

Jest sporo powiedzeń dotyczących jedzenia, co zauważa Czwórkowa ekspertka, "jesteś tym, co jesz", "przez żołądek do serca", i często wiążą się one z emocjami. 

Świat kulinariów jest obecny też w naszych wspomnieniach z dzieciństwa, czasami zapach jakiejś potrawy zabiera nas w podróż do dawnych lat. Jak jedzenie łączy się ze wspomnieniami? Czy kuchnia połączona z salonem może sprzyjać relacjom? Czy szwedzki stół może integrować? Czy można celebrować jedzenie w samotności? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Dorota Minta (psycholog i psychoterapeutka, Psycholodzy Lwowska)

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Caryca, królowa polskiej kuchni - Lucyna Ćwierczakiewiczowa

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 09:30
W XIX wieku zrewolucjonizowała podejście Polaków do gotowania. Zaproponowała obiadowe propozycje na każdy dzień roku. Czy z przepisów Ćwierczakiewiczowej możemy korzystać i dziś?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychologia jedzenia. Dlaczego "zajadamy smutki"?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:39
- Jedzenie pomaga rozładować emocje, ale sprzyja też utrzymaniu mechanizmów kontrolnych. Na przykład dzięki diecie kontrolujemy wagę, czyli kontrolujemy swój wygląd, a przez to mamy poczucie kontroli nad interakcjami społecznymi - tłumaczy ekspertka.
rozwiń zwiń