X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ROD. Eletronika ze słowiańską duszą

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 17:05
Osiem lat działalności, trzy mini albumy, czwarty long, dziesiątki zagranych koncertów, kilku współpracujących wokalistów oraz instrumentalistów - zespół ROD udowadnia, że folk może być - jak podkreślał Maciej Szajkowski, gospodarz audycji -"inteligentny, nowoczesny i z przesłaniem".
Audio
  • O swojej muzyce i planach opowiadają członkowie grupy ROD (Folk Off/Czwórka)
Okł. płyty Lelum polelum, noajnowszego krążka od kwintetu ROD
Okł. płyty "Lelum polelum", noajnowszego krążka od kwintetu RODFoto: mat. pras.

Pięcioosobowy skład z Wejherowa stara się ukazać fenomen słowiańskiej kultury w futurystycznym wydaniu. Muzyka oparta na nowoczesnych brzmieniach elektronicznych zawiera w sobie sporą dawkę archaicznych brzmień instrumentów dawnych. Nazwa grupy pochodzi od imienia jednego z najwyższych bogów religii Słowian wschodnich i południowych. - Staramy się podtrzymywać porządek świata naszych przodków, w dużej mierze funkcjonujący nadal. Ogólne założenie polega na tym, by współczesnego człowieka osadzić w dawnych tradycjach - mówili muzycy w Czwórce. Jak przekonywali Mateusz "Loki" Słupczyński i odpowiedzialny za elektronikę Daniel "Hansollo" Noetzel, zespół powstał, by promować folk w społecznej świadomości, ale robić to w sposób nieoczywisty. - Pokazać, że ta muzyka w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami może być ciekawa dla każdego słuchacza. Folk z elektroniką funkcjonował już na rynku, ale my staramy się robić coś nowego - mówili instrumentaliści. 

Zanim wykrystalizował się ostateczny kierunek twórczości grupy, upłynęło sporo czasu. Dlaczego muzycy postawili właśnie na elektrofolk? - "Lelum Polelum" powstał dwa lata temu, ukazał się rok temu. Przez ten czas okazało się, że naszego regionalnego folkloru jest dużo więcej niż zawarliśmy na tym krążku - mówił z kolei Sławomir Cichy. - Wszystko odbywa się jednak u nas naturalnie, idzie swoim rytmem i bez przymusu. Chcemy być zadowoleni z tego, co powstaje, dlatego nasza muzyka ewoluuje. Najwazniejsze, by w to wszystko mądrze, sprytnie i niebanalnie wkomponować warstwę tekstową. 

Jak powstają ich utwory i teksty do nich? Kto odpowiedzialny jest za warstwę tekstową utworów? I kto był prekursorem nurtu elektrofolku w Polsce? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której dużo dobrej muzyki, m.in. nagrania od formacji ROD. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Daniel "Hansollo" Noetzel (elektronika), Mateusz "Loki" Słupczyński (instrumenty dawne), Sławomir Cichy (bas)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 00:00

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polmuz. Elektro-jazzfolk i duchy przeszłości Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 00:00
Brawurowo wtargnęli na scenę festiwalu Nowa Tradycja 2018, zdobywając I nagrodę im. Czesława Niemena. Teraz atakują z podwójną płytą pełną niezwykłych interpretacji muzyki ludowej Wielkopolski.
rozwiń zwiń