Jak susza wpływa na zabytki archeologiczne?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:11
Rekordowa susza odsłania zabytki, ale wielu z nich grozi zniszczenie. Z wyschniętych rzek wyłaniają się m.in. wraki. Woda ma właściwości konserwujące, bez niej drewniane zabytki szybko ulegną zniszczeniu.
Audio
  • Jak susza wpływa na zabytki? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Openfinal/shutterstock.com

Susza niszczy uprawy i zabytki

Choć doczekaliśmy się deszczu, znaczna część naszego kraju nadal zmaga się z suszą. W niektórych regionach to susza rolnicza, w innych - susza hydrologiczna. Trzecią, mającą najsilniejszy wpływ na środowisko naturalne, jest susza hydrogeologiczna, która dotyka upraw rolnych, ale i na zabytków. Gdy ziemia wysycha, trudniej eksplorować archeologiczne znaleziska.

Woda - ważne narzędzie pracy archeologa

Głównie dlatego, że w trakcie prac archeologicznych można je łatwo zniszczyć. Dlatego te, które pozyskiwane są latem, polewa się wodą. Dzięki temu ukryte w ziemi historyczne pamiątki są nie tylko lepiej widoczne, ale ułatwiają naukowcom pierwszy, dość skomplikowany etap pracy, czyli wydobycie znalezisk ze stwardniałej ziemi. - Przeniesienie zabytku na powierzchnię może grozić jego szybką degradacją - mówił dr Maciej Sobczyk z Instytutu Archeologii UW. Wynika to ze zmiany warunków, w których obiekt się zakonserwował, dlatego bardzo istotne jest zabezpieczenie takiego zabytku.

Prospekcja lotnicza, czyli badania Ziemi z lotu ptaka

Kiedy pod ziemią znajdują się pozostałości bardzo starych struktur liczących nawet kilka tysięcy lat, zdarza się, że z powietrza można rozpoznać, w którym miejscu powinniśmy ich szukać. Jak mówił Piotr Wroniecki, archeolog, w takim miejscu rośliny rosną zazwyczaj inaczej niż w pozostałych. Metoda, z której pomocą badacze z powietrza oceniają, gdzie mogą trafić na ukryty pod ziemią zabytek, zwana jest prospekcją lotniczą. Układ geologiczny dość dobrze wskazuje położenie ruin zapomnianych budowli. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Piotr Wroniecki, archeolog, autor bloga "Czy leci z nami archeolog?", dr Maciej Sobczyk z Instytutu Archeologii UW.

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 12.34

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

SCOBY - biodegradowalny materiał, który zastąpi plastik

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 20:59
Teren Startup ma już na koncie kilka sukcesów. Jednym z nich jest wyjazd do Kanady na międzynarodowy konkurs Chivas Venture. Znajdzie się wśród reprezentantów kilkudziesięciu krajów, które będą walczyły o milion dolarów dofinansowania do swojej działalności. I mają spore szanse, żeby ten konkurs wygrać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DIY. Żel antybakteryjny domowej roboty. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 00:33
Koronawirus jest wirusem otoczkowym. To znaczy, że wszystkie środki, które niszczą tę otoczkę inaktywują wirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura z języka polskiego. Jaka jest różnica między perswazją a manipulacją językową?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 18:42
Pozostały ostatnie tygodnie, w których możemy odświeżyć najważniejsze zagadnienia przed egzaminem z języka polskiego. Razem z ekspertami przybliżamy najważniejsze z nich. Dziś opowiadamy o różnicy między perswazją a manipulacją.
rozwiń zwiń