Jak żyły osoby z niepełnosprawnościami w XIV-XVIII-wiecznej Europie Środkowej?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 21:30
Rekonstrukcja życia osób z niepełnosprawnościami na przestrzeni wieków, to cel rozpoczętego w 2018 roku, trzyletniego projektu badawczego. Projekt ma odpowiedzieć na pytania: które dolegliwości były uważane za niepełnosprawność, czy są to te same choroby, które my dziś jako takie postrzegamy i jak traktowano takie osoby.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/joel bubble ben
Lodowce shutter 1200 Ash.B.jpg
Zmiany klimatu. Czy jesteśmy na początku końca?

Międzynarodowy projekt realizowany jest na Uniwersytecie w Liverpoolu pod nazwą „Past Lifeways and Deathways of the Disabled in 14th-18th Century Central Europe”, którego akronim to „DIS-ABLED”. Projekt od 2018 roku prowadzony jest pod kierownictwem dr Magdaleny Matczak, we współpracy między innymi z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem projektu również jest rekonstrukcja życia osób z niepełnosprawnościami w Europie Środkowej tamtych czasów.

Posłuchaj

04:06 Czwórka/Stacja Nauka - Osoby z niepełnosprawnościami XIV - XVIIw.- 01.07.2021.mp3 Jak żyły osoby z niepełnosprawnościami w XIV-XVIII-wiecznej Europie Środkowej? (Stacja Nauka/Czwórka)

Jak zmieniła się na przestrzeni ostatnich wieków w społeczeństwie rola osób z niepełnosprawnościami? - Te zmiany zachodzą choćby w samych nazewnictwie. Jeszcze nie tak dawno, bo w XIX wieku mówiło się, że takie osoby są ułomne, kalekie. Dzisiaj poprawnie mówi się, że są to osoby z niepełnosprawnością - mówi Mariola Olejniczak z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. 

Pytania myślenie 1200.jpg
Dalekosiężne plany - czy w ogóle warto je robić?

Posłuchaj także:

Do tej pory badania były prowadzone pod kątem anatomii lub historii. Projekt dr Magdaleny Matczak, jako pierwszy łączy w sobie interdyscyplinarną wiedzę z obu tych dziedzin.
- W Polskiej archeologii są to badania prekursorskie. Można badać teksty, a można też badać szkielety osób z różnych epok - mówi na antenie Czwórki. - Dzieje się tak, że część chorób przewlekłych, trwających dekadami, pozostawia ślady na kościach, Tak więc w swoich badaniach staram się zintegrować wiedzę pochodzącą z badań tekstów, a także badań szkieletów.

Doktor Magdalena Matczak zapewnia, że wyniki analiz poznamy już latem.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Szymon Majchrzak

Goście: dr Magdalena Matczak (Uniwersytet w Liverpoolu), Mariola Olejniczak (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy).

Data emisji: 07.01.2021

Godzina emisji: 12.25

aw/mat.pras.

Czytaj także

Publiczne suszarki do rąk - szkodzą nam i środowisku?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:20
Suszarki powinny być wycofane z publicznych toalet – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Leeds. Ich zdaniem mikroorganizmy pochodzące ze źle umytych rąk, na które skierowane jest ciepłe powietrze z suszarki, są rozdmuchiwane po całym pomieszczeniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Planespotterzy. Pasjonaci z głową w chmurach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 13:30
W Polsce w latach 30. ubiegłego wieku co drugi chłopiec chciał zostać lotnikiem. Udawało się to nielicznym. Pozostali przecierali szlaki planespotterom - współczesnym łowcom statków powietrznych.
rozwiń zwiń