Kiteboarding - najszybsza dyscyplina żeglarska na igrzyskach w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 14:00
Kolejne igrzyska olimpijskie odbędą się w 2024 roku w Paryżu. Czy zawodnicy kiteboardingu już się do nich szykują?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

crossfit ćwiczenia 1000x667.jpg
Trening atlety. Liczy się technika i cierpliwość

Sporty miejskie, czyli deskorolka, BMX, a także wspinaczka i surfing bardzo fajnie zadebiutowały na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Było kogo i co oglądać. 


Posłuchaj
07:41 czwórka co was kręci 22.08.2021 kite.mp3 2024 igrzyska w Paryżu. Czy kite, najszybsza dyscyplina żeglarska, znajdzie swoich fanów? (Co Was kręci/Czwórka)

 

Zmiany wprowadzane w programie igrzysk łączy chęć zainteresowania zawodami młodych i równość płci. Polityka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego już od dłuższego czasu opiera się na parytecie płci. W Tokio kobiety stanowiły 48 procent startujących, w Paryżu proporcje mają być równe. Przyczyniło się do tego zwiększenie konkurencji mieszanych. W Tokio było ich 18, w Paryżu będzie 22. Dołożyło się do tego też żeglarstwo, bo w tej formule będzie się odbywać rywalizacja w klasie 470, formuła Kite i Mixed Double-handed Offshore. Z 32 dyscyplin olimpijskich, w 28 wystartuje równa liczba kobiet i mężczyzn. 

Dla Tomasza Janiaka, trenera kadry olimpijskiej, kite to wciąż zabawa i pasja. - Dziś po prostu cele są poważniejsze - mówi gość Czwórki. - Dziś jesteśmy w dobrym miejscu, jeśli chodzi o przygotowania do Paryża 2024. Mamy bardzo uzdolnioną młodzież, która za te 3 lata będzie miała szanse rywalizować ze swymi rówieśnikami i starszymi. Perspektywy są bardzo dobre. Jeśli chodzi o sport juniorski, to mamy mistrzów świata w poszczególnych kategoriach wiekowych. Rokowania są dobre, natomiast trzeba pamiętać o tym, tak jak w wielu innych dyscyplinach, mamy świetnych juniorów, a potem to wyparowuje, nie przekłada się na sport seniorski czy olimpijski. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co robić, żeby tak się nie działo, również z kiteboardingiem - dodaje. 

Posłuchaj także:

Kite to dyscyplina, która wyrosła z wiatru, wody, prędkości. Młodzi pasjonują się tym. - Juniorzy są też bardzo delikatnym tematem szkoleniowym - mówi gość Hanny Dołęgowskiej. - Pracując z dziećmi, należy pamiętać, że nie można zabijać dzieciństwa w tych dzieciach. Nie można za wszelką cenę przymuszać do uprawiania sportu, tylko dla wyniku. A moim zdaniem ich zabawa sama na wyniki się przełoży. 

Formuła kite to najmłodszy, najnowocześniejszy, najszybszy sport żeglarski na świecie. Zawody rozgrywane są na krótkich dynamicznych trasach, pod wiatr i z wiatrem. Taki wyścig trwa około 10 minut. Zawodnicy sprawiają wrażenie lecących nad wodą. 

Tomasz Janiak podkreśla, że warto ten sport w czytelny sposób przedstawiać kibicom, którzy jeszcze go nie znają. - Oprawa medialna i graficzna wyścigów to klucz do tego, by ludzie zrozumieli, o co chodzi w tym sporcie - podkreśla. 

Gość Czwórki zaprasza też, by zgłaszać się do niego, i być może zostać zawodnikiem na igrzyskach w Los Angeles, niestety na Paryż już za późno. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Tomasz Janiak (trener Kadry Narodowej Kiteracing 2024)

Data emisji: 22.08.2021

Godzina emisji: 11.35

pj

Czytaj także

Kręcimy, marzymy - by kolarstwo rosło w siłę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 09:27
Przemyskie Towarzystwo Cyklistów i Urząd Miasta organizują w Przemyślu imprezę kolarską "Kręcimy, marzymy" - jej główny cel to zachęcenie młodzież, by wyszli na rower i spróbowali tego sportu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wing foil - lewitowanie na fali

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 16:50
Ci, ktorzy już wkręcili się w ten sport, mówią, że za rok wing foil będzie jedną z najpopularniejszych dyscyplin wodnych. - To wypadkowa windsurfingu, kiteboardingu i SUP-a - wyjaśnia trener Toamsz Janiak. 
rozwiń zwiń