Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 12:00
- Surfing jest możliwy dzięki sile grawitacji tak, jak dzieje się to w przypadku jazdy na snowboardzie - tłumaczy Kacper Czernik, instruktor surfingu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FreePhotos/Pixabay

Posłuchaj
04:07 CZWÓRKA Stacja Nauka - surfing 23.07.2021.mp3 Surfing naukowo - co sprawia, że "łapiemy fale"? (Stacja Nauka/Czwórka)

Sprawdż
deskorolka buty adidasy 1200.jpg
Deskorolka, czyli surfing na płaskim

Ten sport wodny możliwy jest dzięki tarciu rozpędzonych mas powietrza o powierzchnię wody. W ten sposób powstaje fala, na której można wykonywać zawrotne ewolucje. - Z fal, które są jeszcze niezałamane, czyli tych w kolorze niebieskim lub zielonym, zjeżdżamy jak z góry. W przypadku fal, które są załamane, czyli tych z białą pianą, wygląda to trochę inaczej, bo taka fala ma już energię sama w sobie, jest w stanie sama popychać deskę i dzięki temu docieramy do brzegu - dodaje rozmówca Oliwii Krettek. 

Sprawdź także:

Załamująca się nad głową surfera fala może go wciągnąć 15 m w głąb. Na wypłynięcie z takiej fali ma tylko 20 sekund, zanim nadciągnie kolejna ściana wody Kacper Czernik

Fala załamuje się, kiedy podwodna energia napotyka dno i dzięki temu wypiętrza się. - W momencie, w którym osiąga szczytową wysokość, załamuje się - opowiada instruktor ze szkoły "Paliki Surf". Ten sposób surfowania wymaga jednak sporego doświadczenia i jest możliwy tylko przy odpowiednim ukształtowaniu dna.

- W surfingu musimy pamiętać też o prądach wodnych, które występują na każdych akwenach. Są dosyć niebezpieczne, ale można wykorzystać je na swoją korzyść. Na przykład prądy wsteczne wyciągają surfera w głąb wody i przyspieszają wypłynięcie na odpowiedni obszar - mówi Kacper Czernik. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez @paliki_surf


Najlepiej jest surfować wtedy, gdy fale już powstaną, a wiatr się wycisza. Wtedy ładnie się one "czyszczą" i są dużo przyjemniejsze do surfowania Kacper Czernik

W przeciwieństwie do większości dyscyplin, w surfingu wiele czynników zależy od pogody - od wiatru i pływów morskich. - W różnych miejscach, różne wiatry generują fale. Najgorszy jest wiatr "do brzegu', ponieważ spycha fale, które się wypłaszczają i są dużo trudniejsze do pływania. Najfajniejszy jest wiatr, który wieje "od brzegu" i podbija fale. One stają się wówczas bardziej strome i rosną na wielkości.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Olivia Krettek

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 12.35

kul

Czytaj także

Nowa aplikacja dla rowerzystów - wykorzystuje sztuczną inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 09:55
BIKE4MAP jest to platforma dla miłośników kolarstwa oraz turystki rowerowej. Ma pomóc w wyborze i ocenie trudności trasy rowerowej, a pomagają w tym algorytmy sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tokio 2020. Jakie to będą igrzyska?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 18:30
Po pięciu latach oczekiwania - w piątek 23 lipca - rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Tokio, a sportowcy przystąpią do rywalizacji o medale. Polskę będzie reprezentowało 215 sportowców w 28 konkurencjach. Niestety widownia każdej z aren będzie pusta.  
rozwiń zwiń