Festiwal biegowy w perle polskich uzdrowisk. Krynica-Zdrój zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 12:00
Europejski Festiwal Biegowy to wydarzenie sportowo-kulturalne, które na swoją stolicę wybrało Krynicę-Zdrój. Co czeka na uczestników w tym roku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Oleg Romanko

Posłuchaj
Rafał Bielawa_z aparatem na trasie biegu 1200.jpg
W biegu po najlepsze ujęcia. Jak wygląda fotografia biegów górskich

Premierowa edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego odbywa się w dniach 3-5.09.2021 roku. Pięć widokowych i zróżnicowanych pod kątem trudności tras, poprowadzonych przez Beskid Sądecki i Beskid Niski, w tym najdłuższa Krynicka Setka, oraz wydarzenia i biegi towarzyszące to jedynie przedsmak tego, co ma do zaoferowania EFB. Ponadto festiwalowi towarzyszyć będą biegi dla dzieci, w wieku szkolnym i przedszkolnym, oraz otwarte wydarzenia w postaci tematycznych prelekcji, warsztatów oraz atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych gości. O imprezie opowiedzą Michał Gąsiorski, koordynator sportowy EFB oraz Dominika Stelmach, biegaczka długodystansowa.

Michał Gąsiorski, koordynator sportowy imprezy i Dominika Stelmach, biegaczka długodystansowa są już na miejscu. 

Posłuchaj
17:20 czwórka rozbiegani 03.09.2021.mp3 Michał Gąsiorski, koordynator sportowy EFB oraz Dominika Stelmach, biegaczka długodystansowa opowiadają o przygotowaniach do krynickich biegów (Rozbiegani/Czwórka)

- W Krynicy jestem od wtorku, zaliczyłam już mały pogodowy rollercoaster, sprawdzałam trasę - przyznaje zawodniczka. Michał Gąsiorski wraz ze współpracownikami od niedzieli przygotowuje biuro zawodów, dziś już wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.  

Nie bez znaczenia dla tych biegów jest miejsce, w którym się odbywają. Krynica-Zdrój jest pięknie usytuowana. Obok górskich wyzwań serwuje przepiękne widoki. - Jak biegam, to lubię się rozglądać, choć jak biegnę szybko, to rozglądania jest mniej - mówi Dominika Stelmach. - Ja się bardzo cieszę, że wreszcie trasa zahacza o Beskid Niski - mój ukochany, ale powalczę też w Beskidzie Sądeckim. Zaczynamy o 4 rano, będzie ciemno, ale może czeka nas piękny wschód słońca - dodaje zawodniczka, która pobiegnie w Krynickiej Setce. 

Krynicka Setka to najdłuższy z krynickich biegów. Kolejne są Aria Kiepury, 60 km i Powrót Nikifora, 43 km. - Obok pasji biegowej chcemy prezentować walory kultury, promować krynicę. Kiepura i Nikifor to dwie postacie silnie związane z uzdrowiskiem - mówi Michał Gąsiorski. - Warto przypomnieć historię Nikifora, który był Łemkiem, pochodził z Krynicy. Po wojnie był wysiedlany z tych terenów na Ziemie Zachodnie. On trzykrotnie wracał spod zachodniej granicy na piechotę. Po trzecim powrocie nawet komuniści mu odpuścili, pozwolili zostać - dodaje. 


Zobacz także:

Królewskim biegiem tych zawodów jest Krynicka Setka. Dystans obfitujący w liczne przewyższenia, m.in. podbieg pod Jaworzynę Krynicką. Dominika Stelmach bardzo docenia kreatywność organizatorów. 

Europejski Festiwal Biegowy to jednak nie tylko mordercze, długie dystanse, do których, jak podkreśla Dominika Stelmach, wcale nie musimy być szybcy, ale musimy umieć przez długi czas kontynuować wysiłek, organizatorzy zapraszają też na lżejsze wyzwania. 

Można wziąć udział w Biegach Deptaka dla dzieci i młodzieży czy w wyścigu Deptak Challenge, który polega na tym, że po każdym okrążeniu należy wypić jedną butelkę wody. - Co okrążenie będzie nas czekać butelka wody o innym smaku - mówi organizator. - Dla niektórych wcale nie będzie to łatwe działanie, ze względu choćby na aromatyczną wodę zuber.  

Krynica-Zdrój jest pierwszym przystankiem Europejskiego Festiwalu Biegowego.  

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Michał Gąsiorski (koordynator sportowy EFB) oraz Dominika Stelmach (biegaczka długodystansowa)

Data emisji: 03.09.2021

Godzina emisji: 09.11

pj

Czytaj także

Weź głęboki oddech. Dla głowy i dla zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:10
O tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne i równowaga w sporcie więdzą wszyscy ci, którzy trenują - zawodowo i amatorsko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trening pod chmurką. Strój to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:00
- Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania na trening - przekonuje Piotr Galus. Autor audycji "4 bieg" z zaproszonymi sportowcami oraz trenerami przygotował niezbędnik dla tych, którzy jesienią i zimą chcą ćwiczyć w plenerze.
rozwiń zwiń