W biegu po najlepsze ujęcia. Jak wygląda fotografia biegów górskich

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 14:45
Każdy chyba lubi moment kiedy możemy zobaczyć zdjęcia z biegu w którym braliśmy udział. Zdjęcia te niosą ze sobą emocje i historie, zwłaszcza te z biegów górskich. Można na nich zobaczyć to, na co podczas biegu nie zwróciliśmy uwagi.
Rafał Bielawa z aparatem na trasie biegu
Rafał Bielawa z aparatem na trasie bieguFoto: Łukasz Buszka

Rafał Bielawa uznany ultra maratończyk, coraz częściej staje po drugiej stronie i obiektywu utrwalając zmagania i emocje na trasie biegów górskich. - Jestem portrecistą, uwielbiam robić zdjęcia zwłaszcza starszym osobom, na które trzeba poświęcać dużo więcej czasu. Jest to przeciwieństwo biegów, gdzie ludzie migają obok ciebie - opowiada w Czwórce. - Tam ten czas jest ważny czas, bo nawiązujesz z kimś bliską relację i wtedy te zdjęcia naprawdę mają duszę. Fotografią biegową zająłem się poniekąd przez kontuzję, poza tym uwielbiam ludzi, uwielbiam rozmawiać i wiem, że czas jest czasem i zwycięzcy się z tego cieszą i sprawdzają sekundy, natomiast dla reszty stawki ważniejszy jest bieg i pamiątka z tego biegu w postaci fotografii. Jak widzę zwłaszcza tych ludzi, którzy w końcówce wbiegają na metę czy walczą z kilometrami i mogę gdzieś być na trasie, zrobić im zdjęcie i widzę tą radość, że ktoś na nich czekał, to to jest niesamowite przeżycie i bawię się tak dobrze jak na własnych biegach.

bieganie góry 1200.jpg
Treningi biegowe w Tatrach. Gdzie warto się wybrać?

Posłuchaj
22:14 Czwórka/Rozbiegani - fotografia biegowa 30.07.2021.mp3 O fotografii biegowej rozmawiamy z fotografami Rafałem Bielawą i Piotrem Dymusem (Rozbiegani/Czwórka)

Piotr Dymus fotografią para się od wielu lat. Jego specjalnością są zdjęcia z zaskoczenia, jak się śmieją inni "zza krzaka". Jak mówi za sukcesem dobrego zdjęcia stoi odpowiednia lokalizacja fotografa, która zależy od sytuacji. - Jeżeli są to zawody na których byłem kilka razy i znam trasę, to wraca się w te same sprawdzone miejsca - tłumaczy. - Lokalizacja zależy jednak od kilku czynników między innymi od atrakcyjności miejsca, ale też jest uzależnione od pory dnia. Miejsce, które będzie atrakcyjne wcześnie rano, w środku dnia, w południe przy ostrym świetle może tracić swoje walory.

Źr. Facebook Piotr Dymus

Jak przyznaje Rafał Bielawa jeśli chce zrobić dobre zdjęcie biegacza, to szuka miejsca gdzie jest fajny zbieg i atrakcyjne tło. - Czasami też robię zdjęcia, gdy biegacz jest dodatkiem do zdjęcia, do krajobrazu. To jest malutka postać na horyzoncie i wtedy można podpisać każdego biegacza pod zdjęciem - opowiada. - Sporo jest takich zdjęć Tatr, gdzie biegną małe ludziki granią i to są świetne fotografie. Jest mi trochę łatwiej, bo często fotografuję na trasach, które przebiegłem. Łatwiej mi te atrakcyjne miejsca odnaleźć i wrócić na nie jako fotograf, a nie jako biegacz.


shutterstocksiłownia kobieta nadwaga 1200.jpg
Jak odbudować formę po roku pandemii?

zdjęcie ilustracyjne
Rafał Bielawa w obiektywie Łukasza Buszka

Nierzadko zdarza się, że fotografowie spotykają się w podobnej lokalizacji w najbardziej atrakcyjnym miejscu. - Spotkania 1:1 często się zdarzają, natomiast na jednej z imprez znaleźli się w jednym miejscu prawie wszyscy fotografowie - zdradza ultra maratończyk. - W piątkę znależć się w tym miejscu to rzadkość i do dziś pamiętam minę biegacza, którego poprosiłem o zrobienie nam zdjęcia.

Posłuchaj także:

Każdy z biegów ma swoją specyfikę. Inaczej wygląda praca fotografa na krótkich i na długich biegach. Na tych najdłuższych, trwających nawet kilkanaście godzin, czasem fotograf musi pokonywać trasę rowerem lub samochodem, ale też ma trochę czasu na regenerację. - Nie każda pora jest dobra na robienie zdjęć, wtedy jest czas na odpoczynek - tłumaczy Piotr Dymus. - Zdjęcia robię wtedy, gdy jest dobre światło, no i nie pracuję w nocy. Odpoczynek jest ważny, żeby dobrze pracowała głowa. Jest to też ważne ze względu na bezpieczeństwo, bo przemieszczam się samochodem. Czas i sposób pracy każdy fotograf planuje indywidualnie.


Praca fotografa biegów też czasem jest męcząca
Praca fotografa biegów też czasem jest męcząca


Jak podkreślają zgodnie goście audycji w pracy fotografa ważna jest cierpliwość. - Na krótkich biegach biegacze cały czas nabiegają dostarczając fotograficznych możliwości - tłumaczy Rafał Bielawa. -W długich biegach, gdzie stawka się bardzo rozciąga czasami na biegacza czeka się nawet godzinę. W tym czasie może zmienić się światło i pogoda. Tak jak ostatnio - przygotowałem się, piękny plener, cudowny zachód słońca i przez godzinę nikt nie przybiegł.


Źr. Facebook Rafał Bielawa

Zdjęcia z imprezy stanowią swoisty rodzaj reportażu. Bo są zdjęcia ze startu, z trasy, z punktów na trasie i z mety. - Naszym zadaniem jest obserwować i wyciągać najlepsze momenty - mówi Piotr Dymus. - Ważne jest być we właściwym momencie we właściwym miejscu. Tak, żeby złapać jedno i drugie i żeby powstał z tego ciekawy materiał.


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Rafał Bielawa (ultra maratończyk, fotograf), Piotr Dymus (fotograf)

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 09.08

aw

Czytaj także

Nocne bieganie. Weź czołówkę i "głaszcz" organizm

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 12:32
Biegacze na trening najchętniej wychodzą we wczesnych godzinach porannych, przed pracą, albo po południu. Są też tacy, którym niestraszne bieganie nocą. Czy to dobry, efektywny trening?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odbudować formę po roku pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:25
Ostatni rok nie sprzyjał budowaniu formy. Podczas miesięcy pandemii mniej się ruszaliśmy, co odbiło się na naszej kondycji i wadze. Sprawdzamy, jak wrócić do formy po tak długiej przerwie.
rozwiń zwiń