Festiwal "Dwa Teatry". Dźwięki, które pobudzają wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 14:16
W Zamościu odbywa się XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody rywalizuje 48 słuchowisk dla dorosłych i 15 dla dzieci oraz 24 spektakle telewizyjne.
XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry  Zamość 2021
XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" – Zamość 2021 Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Posłuchaj
05:31 CZWÓRKA WTMG - dwa teatry 3 18.09.2021.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" 2021: rozmowa z reżyserem Igorem Gorzkowskim (W to mi graj/Czwórka) 

Teatr radiowy daje nam szansę, żeby się wyciszyć i spotkać z samym sobą. Dźwiękiem otwiera nowe przestrzenie w naszej wyobraźni Igor Gorzkowski  

Igor Gorzkowski: dźwięki otwierają nowe przestrzenie wyobraźni

- Słuchanie teatru radiowego to nie tylko obcowanie z danym dziełem, ale przede wszystkim to nauka kontaktu z taką formą aktywności artystycznej - przekonuje Igor Gorzkowski, reżyser i członek festiwalowego jury, które ocenia słuchowiska radiowe. - Jako twórca słuchowisk, zdaję sobie sprawę, jak ważny są pierwsze mintuty takiej realizacji. To one decydują, czy ktoś wyłączy radioodbiornik, czy zostanie ze mną do końca. Jako juror działam podobnie, przy pierwszym odsłuchu spektakle oceniałem wrażeniowo. Przy drugim już zagłebiałem się w wykreowany świat.

Posłuchaj
06:12 CZWÓRKA WTMG - dwa teatry 2 18.09.2021.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" 2021: rozmowa z reżyserem dźwięku Maciejem Kuberą (W to mi graj/Czwórka) 

Często wychodzę z mikrofonem na zewnątrz, bo szukam w dźwiękach "prawdy". Szum samochodów, szelest liści, to wszysko uwiarygadnia radiową opowieść Maciej Kubera

Maciej Kubera: nagrywam atmosferę miejsca

Maciej Kubera jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Warszawie w klasie wiolonczeli oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Reżyserii Dźwięku. Od 2007 roku pracuje w Teatrze Polskiego Radia. Jest wielokrotnym zdobywcą nagród na Festiwalu "Dwa Teatry" oraz laureatem Złotego Mikrofony 2017. - W słuchowisku "Latawiec z betonu", które bierze udział w tegorocznym festiwalu, wykorzystałem efekt biegania po klatce schodowej w klapkach. Ryzykowałem własnym zdrowiem, bo to nie jest odpowiednie obuwie do tej aktywności, ale udało się - śmieje się reżyser dźwięku. 

Posłuchaj
12:59 CZWORKA WTMG - dwa teatry 1 18.09.2021.mp3 Festiwal "Dwa Teatry" 2021: rozmowa z dramatopisarzem i reżyserem Michałem Zdunikiem oraz z aktorem Łukaszem Borkowskim (W to mi graj/Czwórka)   

Festiwal "Dwa Teatry" 2021 od kulis


Posłuchaj
Łukasz Borkowski podczas nagrywania w Teatrze Polskiego Radia 2 1200.jpg
"Bajki robotów" w Czwórce. Czyta Łukasz Borkowski

Do Zamościa przyjechali także dramatopisarz, reżyser i kompozytor muzyki teatralnej Michał Zdunik oraz aktor Łukasz Borkowski, który m.in. w Czwórce czyta "Bajki robotów". - Każdy festiwal to spotkanie, a "Dwa Teatry" to okazja, żeby spotkać twórców, których na co dzień przecież nie widzimy - mówi Borkowski. - Radio jest jak pudełko, w którym nie widać nikgo, tymczasem tutaj, mamy szansę poznać osobiście ludzi, których znamy tylko z głosów albo odgłosów, jeśli chodzi o reżyserów dźwięku - dodaje Zdunik. 

Zaproszenie na XX Festiwal "Dwa Teatry" - Andrzej Mastalerz

Sprawdź także
dwa teatry spotklanie 1200.JPG
Festiwal "Dwa Teatry" 2021 w Polskim Radiu

XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu potrwa do 20 września. Bohaterami licznych imprez towarzyszących będą w tym roku wybitni polscy pisarze, patroni roku 2021: Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid. Ponadto widzowie będą mogli uczestniczyć w słuchowisku na żywo i wielu spotkaniach z gwiazdami Festiwalu. Z publicznością spotkają się: Magdalena Zawadzka, Edyta Jungowska, Henryk Talar i Andrzej Mastalerz. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Festiwal "Dwa Teatry" Festiwal "Dwa Teatry"

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.09.2021

Godzina emisji: 12.15

kul

 

 

Czytaj także

"Lazarus". Jan Klata wskrzesza Davida Bowiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 16:30
Hołd dla giganta popkultury - tak krytycy ocenili "Lazarusa" - musical Davida Bowiego i Endy Walsha, którego premiera odbyła się w 2015 roku w Nowym Jorku. W Polsce widowisko wyreżyserował Jan Klata, a można je oglądać w Teatrze Capitol we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chciałem być" - opowieść o Krzysztofie Krawczyku

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 14:30
"Chciałem być" nie będzie biografią artysty. To komedia, która prezentuje subiektywne spojrzenie reżysera Michała Siegoczyńskiego na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka.
rozwiń zwiń