16. Przystanek Niepodległość. Przygotuj się na tajną misję

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 13:40
- W tym roku sięgamy do historii polskiej kryptologii i zachęcamy uczestników, żeby wcielili się w rolę rekrutów, których misją jest dotarcie do biura szyfrów - zapowiada Gabriela Sierocińska-Dec z Muzeum Historii Polski.
Wnętrze Bletchley Park - budynku, w którym podczas II wojny światowej Alan Turing pracował nad złamaniem kodu Enigmy
Wnętrze Bletchley Park - budynku, w którym podczas II wojny światowej Alan Turing pracował nad złamaniem kodu EnigmyFoto: EQRoy/Shutterstock.com

Od lat przyglądamy się uczestnikom naszych gier. Są to ludzie młodzi, dla których ważne jest jednostkowe spojrzenie na historię. Takie, które pozwoli im w bohaterach odnaleźć część siebie Gabriela Sierocińska-Dec

Gra "Tajna misja" będzie miała dwie odsłony: terenową oraz internetową. Gra miejska odbędzie się w Warszawie, w Ogrodzie Saskim - 11 listopada 2021 w godz. od 10.00 do 16.00. Tego dnia na stronie Muzeum Historii Polski pojawi się też jej wersja online. - Tym razem wystawiamy na próbę cierpliwość naszych graczy, bo będą musieli zmierzyć się z kilkoma szyframi. Warto przypomnieć sobie alfabet Morse’a, bo będzie on nam potrzebny - zdradza rozmówczyni Szymona Jaworskiego. W warstwie fabularnej gry zaczynają się od czasów wojny polsko-bolszewickiej, kiedy to za sprawą pewnego chemika, wielbiciela krzyżówek, powstała polska służba kryptologiczna. Gracze wcielą się w role kryptologów, będą próbowali złamać szyfry i odkryć tajemnice bolszewickich oddziałów. Następnie trafią na tajny kurs kryptologii, aż wreszcie spróbują odkryć tajemnice maszyny szyfrującej o nazwie Enigma.

Posłuchaj
04:57 CZWÓRKA Sobotologia - niepodleglosc 06.11.2021.mp3 16. Przystanek Niepodległość - w programie m.in. gry edukacyjne oraz wystawa z oryginalnym egzemplarzem polskiej repliki Enigmy (Sobotologia/Czwórka)

Zobacz
enigma 1200.jpg
Muzeum Historii Polski zaprasza na wystawę "Enigma. Zagadka rozwiązana"

W ramach tegorocznej odsłony "Przystanku Niepodległość" w warszawskiej galerii Kordegarda zobaczyć będzie można eksponat dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie II wojny światowej. Wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.

Posłuchaj także:

"Tajna misja" będzie nie tylko okazją, żeby poznać tajniki pracy kryptologów w trakcie II wojny światowej, ale też lekcją cierpliwości, która bardzo przydaje się w życiu Gabriela Sierocińska-Dec 

Przystanek Niepodległość to cykl imprez, które Muzeum Historii Polski przygotowuje w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 roku. - Nasz program adresujemy do bardzo różnych odbiorców, ale ze szczególnym uwzględnieniem młodych uczestników. W ten sposób staramy się wzbudzić zainteresowanie historią i przywołać atmosferę tamtych czasów - dodaje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 06.11.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Służące do wszystkiego. Dziewczyny bez prawa do własnego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 09:50
Na początku XX wieku w Warszawie każda rodzina mieszczańska miała przynajmniej jedną służącą. Najliczniejszą grupę stanowiły "służące do wszystkiego", które w swojej książce opisała Joanna Kuciel-Frydryszak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda a wojna. Czy strój i elegancja miały wtedy znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 18:15
W międzywojniu mówiono o Warszawie "Paryż północy", a mieszkanki stolicy uchodziły za znawczynie dobrego stylu. Kiedy wybuchła wojna, wszystko się zmieniło, ale młode dziewczyny nie straciły zainteresowania modą. 
rozwiń zwiń