HIV w pandemii koronawirusa. Postaw na badania

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 09:21
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie żyje 37,7 milionów ludzi zakażonych wirusem HIV. Specjaliści i wolontariusze podkreślają, jak ważne są testy. To dzięki badaniom, dzięki wczesnemu wykryciu wirusa możemy chronić siebie i innych. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ IvanRiver

Posłuchaj
32:50 czwórka strefa prywatna 06.12.2021 (2).mp3 Dlaczego warto wykonywać badania na obecność wirusa HIV i jak dziś może wyglądać życie osoby zakażonej (Strefa prywatna/Czwórka)

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 "przykryła" problem wirusa HIV. Dane wykazują, że w pierwszych miesiącach lockdownu liczba testów wykonywanych w punktach konsultacyjno-diagnostycznych spadła o ponad 30 procent. Mniej osób poddaje się badaniom, co nie oznacza, że mniej choruje. Wciąż wielu z nas uważa, że problem HIV jego nie dotyczy. Stereotypowo patrzy na problem. Brak rzetelnej informacji o możliwościach zakażenia powoduje strach i wyparcie. A każdy, kto jest aktywny seksualnie, powinien regularnie wykonywać badania. Najczęstszą drogą przenoszenia wirusa są kontakty seksualne, nie tylko homoseksualne. 

- HIV to wirus, zaś AIDS to konsekwencje zakażenia wirusem, końcowe stadium zakażenia wirusem HIV. Można przez wiele lat być zakażonym wirusem HIV i nigdy nie zachorować na AIDS - wyjaśnia prof. Alicja Wiercińska-Drapało, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM.

HIV w pandemii koronawirusa

Gość Czwórki zauważa, że spadek wykrytych zakażeń HIV w Polsce niestety może mieć związek z niewykonanymi testami. Zwraca uwagę, że pandemia koronawirusa, lockdowny i inne związane z tym utrudnienia dotknęły też działalność punktów anonimowych testów. - To nie sprzyjało badaniu - podkreśla. - W czasie lockdownów osobom, które chciały się testować, były wysyłane testy do użytku samodzielnego - dodaje.

Naukowcy i lekarze podkreślają też, że leki są skuteczne i w pełni refundowane. Przy zakażeniach wirusem HIV istotna jest wczesna diagnostyka i pomoc. Osoba zakażona, która nie wie o swoim zakażeniu, nie może skutecznie chronić siebie i innych, a nawet przyczyniać się do kolejnych zakażeń. Prof. Alicja Wiercińska-Drapało podkreśla, że tu ważne jest też działanie lekarzy pierwszego kontaktu czy innych specjalizacji. - Od kierowania na badania diagnostyczne są lekarze - mówi. - To też ich zadaniem jest kierowanie tam pacjentów - dodaje. 

Testy anonimowe i bezpłatne

Dla osób chcących wykonać test wprowadzone są duże ułatwienia. Test w kierunku HIV można wykonać w sposób anonimowy, bezpłatny i bez skierowania. Nikt też nie pyta o wiek czy zgodę rodziców. W głównych miastach wojewódzkich czeka 30 punktów, do których można się codziennie zgłaszać. - Wirus wcześnie wykryty może być bardzo dobrze i skutecznie opanowany - to największa zachęta do badania się - twierdzi profesor. 

W Polsce dziś na HIV leczy się 14 tysięcy osób. Każda z tych osób codziennie bierze jedną tabletkę, co dziś nie jest w ogóle uciążliwe. 

Wsparcie innych - prawdziwe historie

Grzegorz Jezierski, wolontariusz w projekcie Buddy Polska, od kilku lat żyje zakażony wirusem HIV. Dziś swoją historią i drogą walki z zakażeniem dzieli się z innymi osobami zakażonymi, wspiera tych, którzy świeżo odebrali pozytywny wynik swego testu. - Gdy odebrałem test, czułem złość, na siebie, bo była to konsekwencja moich wyborów, ulga, że wiem, co się dzieje z moim organizmem i wielkie osamotnienie. Nie miałem odwagi, żeby komuś od razu o tym powiedzieć - zdradza. - Do lekarza próbowałem iść sam, dopiero udało mi się to zrobić ze wsparciem przyjaciółki - dodaje. 

Dziś w ramach grupy Buddy Polska działa 8 wolontariuszy. Grzegorz Jezierski podkreśla, że nie udzielają pomocy medycznej czy psychologicznej, a dzielą się swoim własnym doświadczeniem, swoimi historiami. Staramy się, by każdy, kto do nas trafia, trafił też do lekarza, podjął leczenie i pozostał w nim. 

Z wirusem od 20 lat żyje Tomasz Siara. Jak sam mówi o sobie, jest najlepszym dowodem na to, że z HIV można żyć normalnie. Dziś działa w internetowej poradni "Ty, to tu!", która została założona jako inicjatywa specjalistów zajmujących się tematyką zdrowia seksualnego z całej Polski. Internetowa platforma daje dużą anonimowość i możliwość wyboru formy kontaktu ze specjalistą. Osoba szukająca pomocy w poradni znajdzie wsparcie lekarskie, psychologiczne, a także pomoc wolontariuszy, często osób, które są w procesie leczenia HIV. - Jako wolontariusze przekazujemy konkretne, prawdziwe informacje o zakażeniu HIV i metodzie jego leczenia - opowiada. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: prof. Alicja Wiercińska-Drapało (kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM), Grzegorz Jezierski (pracuje społecznie w Społecznym Komitecie ds. AIDS, jest wolontariuszem w projekcie Buddy Polska), Tomasz Siara (działa w internetowej poradni Ty, to tu!, wolontariusz)

Data emisji: 06.12.2021

Godzina emisji: 20.07

pj

Czytaj także

Życie z HIV. "Wygląda tak samo, jak przed diagnozą"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 10:44
Z badań przeprowadzonych przez Sieć Plus, czyli Ogólnopolską Sieć Osób żyjących z HIV/AIDS wynika, że co dziesiąty zakażony nie ma zaufanej osoby, do której mógłby zwrócić się ze swoimi osobistymi problemami. - Ludzie nie przyznają się do tego, bo boją się odrzucenia i dyskrymiacji - tłumaczyli Maciej Nazarewicz i Michał Pawlęga ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 18:04
- Jeśli ktoś wie, że jest zakażony HIV, może wdrożyć skuteczne leczenie i uchronić przed zakażeniem innych. Niestety, szacuje się, że na terenie UE 14 proc. osób zakażonych HIV w ogóle o tym nie wie, w Polsce ten odsetek to aż 20 proc. - wylicza Michał Pawlęga.
rozwiń zwiń