"Poland on air": najpiękniejsze światło jest zawsze o poranku

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:07
Trzy lata pracy w niebie, 26 wielkich zdjęć na wystawie, 150 fotografii w albumie - tak w skrócie można podsumować prace nad wystawą i albumem "Polska z nieba". Ekipie "Poland on air" udało się wlecieć nad miasta, ale i pierwszy raz nad polskie parki narodowe i zrobić im zdjęcia z powietrza. 
- Najpiękniejsze światło jest prawie zawsze o poranku. Poranki wygrywają. Często towarzyszy im mgiełka, jakieś pyłki w powietrzu - jest w tym coś magicznego - podkreśla Maciej Margas.
- Najpiękniejsze światło jest prawie zawsze o poranku. Poranki wygrywają. Często towarzyszy im mgiełka, jakieś pyłki w powietrzu - jest w tym coś magicznego - podkreśla Maciej Margas. Foto: shutterstock

- Na wystawie i w albumie prezentujemy zdjęcia z całej Polski - mówi Maciej Margas z ekipy "Poland on air". - Trzy lata spędziliśmy, jeżdżąc po całej Polsce, polując na światło, na pogodę, organizując sesje nad najprzeróżniejszymi miejscami od Karkonoszy po Warmię, od Podlasia po Tatry. Byliśmy wszędzie tam, gdzie jest coś ciekawego - dodaje. 

Niełatwym etapem prac nad albumem "Polska z nieba" był wybór miejsc do sfotografowania. Współautor projektu zdradza, że szukali miejsc, w których jest coś ciekawego, których lokalizacja pięknie wygląda z powietrza. - Nad tymi miejscami lataliśmy samolotami, helikopterami i dronami - zdradza. - Zrobiliśmy takie zdjęcia, jakich wcześniej nikt nie zrobił - dodaje. 

Wystawa "Polska z nieba"

Na wystawie otwartej 4 grudnia na 35. piętrze Warsaw Trade Tower można oglądać 26 wielkoformatowych plansz, które są efektem selekcji wykonanej przez autorów. - W albumie zdjęć jest 150, wszystkie widzimy na dwóch stronach. Choć zdjęć jest mniej niż w naszych poprzednich publikacjach, to album jest grubszy - opowiada gość Czwórki. - Zdarza się, że jest miejsce, z którego jest tylko jedno zdjęcie. Musieliśmy wybierać najciekawsze fotografie, zawierające esencję, choć dysponowaliśmy zbiorem kilkudziesięciu tysięcy - dodaje. 

Polska jest pięknym i różnorodnym krajem, ale i z ziemi, i z nieba wygląda inaczej. - Dużą pomocą przy naszych projekcie okazują się mapy Google'a. Korzystaliśmy z listy polskiego dziedzictwa UNESCO oraz listy Pomników Historii - zdradza Maciej Margas. - Podczas naszej pracy zdarzało się też, że wiedzieliśmy, że coś musimy sfotografować, bo jest ważne. Wtedy tylko szukaliśmy odpowiedniego ujęcia - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Poland On Air (@polandonair)

Podróż-opowieść

"Polska z nieba" to pewnego rodzaju opowieść-podróż. Gość Czwórki opowiada, że zaczyna się ona od Warszawy, potem Wisła, Toruń, Grudziądz. Gdańsk, Hel, Słowiński Park Narodowy. - Jako pierwsi chyba wlecieliśmy nad niektóre parki narodowe, co zwykle jest zakazane - zdradza. 

Kolejne fotografie zabierają nas nad polskie wybrzeże, Koszalin, Kołobrzeg, Zachodniopomorskie, nad wyspę Wolin, Szczecin, województwo lubuskie z Zieloną Górą i Gorzowem Wielkopolskim, dalej Poznań, Dolny Śląsk pełen różnych perełek, Kotlina Kłodzka, Górny Śląsk, Małopolska, Kraków, Tatry, Pieniny, Podkarpacie, Świętokrzyskie, Warmia, Mazury, Podlasie. - Podlasie nas miło zaskoczyło, z Białegostoku wzlecieliśmy nad trzy parki narodowe, które go okalają. Mamy je uchwycone z powietrza - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Polecieliśmy nad Giżycko, nad Wigry, nad Kanał Augustowski. Tam przyroda dominuje i na zdjęciach też to fajnie wygląda - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Poland On Air (@polandonair)

Magia poranka

Maciej Margas przyznaje, że najtrudniejsza w pracy nad albumem była organizacja wykonania takich zdjęć. Mimo wyznaczonych tras lotów, zaplanowanych ujęć nie zawsze wychodziło tak, jak tego oczekiwała ekipa "Poland on air" - czasem pogoda potrafiła wszystko popsuć. 

W albumie "Polska z nieba" znajdziemy miasta fotografowane nocą i za dnia, przyrodę tylko w blasku słońca. - Najpiękniejsze światło jest prawie zawsze o poranku. Poranki wygrywają. Często towarzyszy im mgiełka, jakieś pyłki w powietrzu - jest w tym coś magicznego - podkreśla Maciej Margas. 


Posłuchaj
11:28 czwórka pierwsze słyszę 08.12.2021 zdjęcia.mp3 Maciej Margas opowiada o albumie "Polska z nieba" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Margas (współautor wystawy oraz albumu "Polska z nieba") 

Data emisji: 08.12.2021

Godzina emisji: 08.21

pj

Czytaj także

"Poland: above & around" - Polska z masztów telekomunikacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:23
Film powstał w trakcie podróży po Polsce, podczas której jego twórcy wspinali się na maszty telekomunikacyjne rozproszone po całym kraju. - Nasze trasa wiodła przez Kazimierz Dolny, Zakopane, po Śnieżne Kotły, a potem Świnoujście, Krynicę Morską i Giżycko - wspominali Aleksandra Łogusz i Maciej Margas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy drony sprowadzą deszcz?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 10:00
Cierpiące na niedobór opadów Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczną testowanie rozbijających chmury dronów. Bezzałogowce będą w nie wlatywać i wyzwalać wyładowania elektryczne, mające przynieść deszcz. 
rozwiń zwiń