Historia świata: tajemnice terakotowej armii

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 08:20
Terakotowa Armia powstała za czasów Pierwszego Cesarza Chin - Quin Shi Huanga. Składa się z 8099 figur i do dziś nie przestaje zadziwiać.
Terakotowa Armia w grobowcu chińskiego Pierwszego Cesarza Qin
"Terakotowa Armia" w grobowcu chińskiego Pierwszego Cesarza QinFoto: shutterstock.com

Ośmiotysięczna armia wojowników miała chronić władcę po jego śmierci. Ogromny zbiór figur naturalnej wielkości pochowano wraz z jego ciałem w 209 roku p.n.e. Zespół odkryto przypadkiem podczas prac nad siecią irygacyjną w 1974 roku.

Armia nazywana jest ósmym cudem świata – każda figura różni się od kolejnej ubiorem, mimiką lub wzrostem. W 2007 roku badaczy spotkała kolejna niespodzianka - poszczególne figury, konie i wojownicy, były tworzone w różnych miejscach. Świadczyła o tym analiza pyłków, jakie zachowały się w glinie, z której wykonano posągi. Na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że dwie grupy posągów były wykonywane w różnym otoczeniu. Inne przesłanki, takie jak np. potencjalne problemy z transportem figur koni, masywnych, ale opierających się na stosunkowo cienkich nogach, skłaniają badaczy do wniosku, że były one wypalane na miejscu, przy mauzoleum – w przeciwieństwie do wojowników, których najprawdopodobniej przywożono z innych części kraju, jeszcze nam nieznanych.

O terakotowej armii było także głośno w 2017 roku, kiedy to znalazła się w środku wojny o prawa własności intelektualnej do jednego z największych skarbów Chin. Muzeum w Xi’an gdzie znajdują się oryginalne figury żołnierzy i koni mających strzec cesarza Qinshihuanga, oskarżyło park tematyczny w prowincji Anhui o kradzież własności intelektualnych. W powiecie Taihu ustawiono bowiem repliki terakotowych figur, tak żeby wyglądały one jak te odkryte podczas prac archeologicznych w Xianie. Cytowani przez chińskie media eksperci podkreślali wówczas, że park w Anhui może być oskarżony o nieuczciwą konkurencję oraz zmuszony do zapłaty oryginalnemu muzeum w Xianie odszkodowania za straty finansowe.

Sprawdź także:

W audycji odpowiemy także na pytanie: dlaczego sportowcy w starożytnej Grecji uprawiali sport nago i zapowiemy kolejną akcję BohaterOn.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (23.07) o godz. 14.05 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka archeologia Chiny

Czytaj także

Jak asyryjska zbroja znalazła się 2700 lat temu w Chinach?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 05:40
Badania pancerza łuskowego odnalezionego w  grobowcu jeźdźca w północno-zachodniej części Państwa Środka wykazały, że strój ten pochodzi z państwa nowoasyryjskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolog pod wodą. Co kryją nurty Wisły i jezioro Śniardwy?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 16:00
W wakacyjnym cyklu "Archeo-Wakacje" wraz z Arturem Brzóską schodzimy pod wodę. Okazuje się, że każdy akwen naszej planety ma swoje tajemnice, które są nie lada wyzwaniem dla archeologa wodnego. 
rozwiń zwiń