Powiew prestiżu. Podróż nad jezioro Como

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 12:50
To jedno z najpiękniejszych jezior Europy. Ma nietypowy kształt - odwróconej litery Y - i leży w bajce, czyli w Alpach, otoczone urokliwymi włoskimi miasteczkami. - To, co poczułam, kiedy dotarłam nad jezioro Como, to "powiew prestiżu". Zaskakujące doświadczenie, zwłaszcza dla kogoś, kto zazwyczaj nie zwraca na takie rzeczy uwagi - wspomina podróżniczka i autorka audycji Martyna Matwiejuk
Varenna - słynne stare miasto położone na brzegu jeziora Como we Włoszech.
Varenna - słynne stare miasto położone na brzegu jeziora Como we Włoszech.Foto: shirmanov aleksey/shutterstock.com

Starożytni Rzymianie nazywali Como Lacus Larius. Zarówno wtedy, jak i teraz było to popularnym miejscem wypoczynku arystokratów i bogatych ludzi. Dla niektórych podróżników to najpiękniejsze jezioro na świecie. Wszystko ze względu na mikroklimat i otoczenie z pięknymi willami i urokliwymi wioskami.

Nic więc dziwnego, że jezioro Como to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Instagramie. Swoje domy mają tam światowe gwiazdy filmu czy muzyki - m.in. Madonna i George Clooney. W sezonie są tam tłumy, dlatego warto odwiedzić to miejsce poza wakacyjnym szczytem. - Niewielka odległość od Mediolanu, czyli włoskiej stolicy mody, sprawia, że nad jeziorem Como odbywają się także spektakularne pokazy największych domów mody. Tak było na przykład w 2018 roku, kiedy Dolce & Gabbana pokazali kolekcję "Alta Moda", nawiązującą do mitu tego miejsca jako ostoi majętnych ludzi - opowiada podróżniczka. - Co ciekawe, część ekskluzywnych rezydencji jest dostępna dla turystów. Wśród nich znajduje się XVIII-wieczna Villa del Balbianello, która tak zachwyciła twórców filmu "Casino Royale", że postanowili nagrać w niej jedną ze scen. Tutaj kręcono także "Gwiezdne Wojny".

Sprawdź też:

Lago di Como, bo tak mówią o nim Włosi, to dobre miejsce dla osób, które interesują się historią sztuki. - Wizytówką tego miejsca są nie tylko piękne widoki, ale i bogactwo kulturowe - mówi Aneta, historyczka sztuki i autorka bloga "wlochy.w.grochy.". - Liczba miasteczek i zakamarków jest tu imponująca, dlatego jednodniowa wycieczka to zdecydowanie za krótko, żeby docenić uroki tego miejsca. Okolice Como można zwiedzać szlakiem natury albo "zabytkami". Niestety nie zawsze idzie to w parze. Posłuchaj
17:37 Czworka Swiatla wielkiego miasta - como 18.03.2023.mp3 Jezioro Como - miejce wyjątkowe (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

Gość Czwórki zachęca, żeby wybrać się nad środkową część jeziora - w okolice Mareny Bellagio, która słynie willi z pięknymi ogrodami. - Warto zagubić się w wąskich uliczkach i dać się uwieść widokom, bo z perspektywy Bellagio Alpy wyglądają najpiękniej - dodaje rozmówczyni Martyny Matwiejuk.

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Aneta (historyczka sztuki, autorka bloga "wlochy.w.grochy.")

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Gdańsk to nie tylko Neptun. Zajrzyj do Stoczni, Brzeźna i Dolnego Miasta

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 13:30
Historię tego miasta można poznać, przyglądając się… kaflom olbrzymiego XVI-wiecznego pieca. Czas odmierza tu wiekowy zegar astronomiczny, a uważni turyści usłyszą, spacerując między kamieniczkami, szum fal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monte Carlo znad Bałtyku. Skąd bierze się magia Sopotu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 13:00
To miejscowość, która od dekad słynie z plażowania i odpoczynku wśród fal. Jak magnes przyciąga turystów i ciągle ich zachwyca. - Magia Sopotu tkwi nie tylko w historii miasta, ale też w jego mieszkańcach - przekonuje podróżniczka i dziennikarka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń