Technologia 5G - jakie wiążą się z nią korzyści i zagrożenia?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 17:24
- Technologia 5G daje wiele korzyści i jest bezpieczna - przekonuje Joanna Wziątek, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa. Sprawdzamy w Czwórce, jak działa technologia i skąd biorą się związane z nią obawy.  
Rozwój sieci 5G ma szansę pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Czy jest się czego obawiać?
Rozwój sieci 5G ma szansę pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Czy jest się czego obawiać? Foto: Shutterstock
  • Według gościa audycji 5G niesie wiele korzyści. 
  • Dzięki tej technologii, internet będzie dostępny w miejscach, w których dotychczas go nie było.
  • Według ekspertów, technologia 5G oparta jest na falach radiowych, które dobrze znamy.
  • Specjaliści uważają, że nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. 

Według raportu z 2022 roku sieć 5G w Polsce jest już faktem, w jej zasięgu zapewnianym tylko przez jednego operatora jest już ponad połowa populacji naszego kraju. 5G umożliwia zmianę na lepsze wielu dziedzin życia, takich jak zdrowie, przemysł, transport i wiele innych.

Jak przekonują niektórzy eksperci, technologia 5G to nic innego jak kolejna generacja telefonii komórkowej, która w naturalny sposób jest kontynuacją 2G, 3G i 4G. W niektórych krajach wdrażana jest już technologia szóstej generacji, czyli o 6G.

 

Internet rzeczy

- 5G w Polsce jest faktem, chociaż usługa póki co nie jest jeszcze tak rozpowszechniona. Brakuje nam częstotliwości, jednak jest już udostępniona przez jednego operatora - mówi Joanna Wziątek. - Dzięki 5G może rozwijać się internet rzeczy, czyli np. urządzenia, które komunikują się pomiędzy sobą i przesyłają do siebie informacje. Wówczas możemy zarządzać nimi z jednego centralnego miejsca.

Jak tłumaczy specjalistka, dzięki sieci 5G wszystko w takim miejscu, jak np. przedsiębiorstwo może mieć automatyczny monitoring, może być bardziej zautomatyzowane, a urządzenia mogą być monitorowane zdalnie. - Możemy mieć z tego wiele korzyści - podkreśla gość audycji. Jednak mimo to, ta technologia budzi wiele kontrowersji i obaw. Jak zapewniają eksperci nie ma co się bać, bo 5G to te same fale radiowe, z którymi mamy do czynienia od wielu lat w telefonii komórkowej.

Zobacz także: 

Technologia 5G jest faktem

Według specjalistów fale te nich nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. - Musimy się pogodzić, że mimo jeszcze nie uwolnionych częstotliwości - 5G w Polsce jest faktem. Na pewno nam to ułatwi życie, bo zasięg będzie nawet tam, gdzie go w tej chwili nie ma. Dla wielu ludzi będzie to przeskok cywilizacyjny - gość Czwórki. - Większość z nas obawia się fal radiowych, bo anteny są coraz powszechniejsze. Jednak jak włączymy sobie choćby komórkę, zobaczymy ile w bloku mamy sieci bezprzewodowych, które się pojawiają. Mimo to tego się nie boimy, to właśnie ich bardziej bym się obawiała niż sieci 5G.


Posłuchaj
20:41 Czwórka/Dajesz radę - technologia 5G 28.06.2023.mp3 Joanna Wziątek, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa o technologii 5G (Dajesz radę/Czwórka)

 

Kontrolowane wdrażanie

Specjalistka zwraca uwagę, że wdrażanie technologii odbywa się pod kontrolą. - Należy pamiętać, że Stowarzyszenie 3GPP pracuje nad tym, żeby bezpieczeństwo korzystania z sieci było wdrażane w te systemy. Uspokajam, że wszystkie podmioty implementują to w taki sposób, żeby było to dla nas bezpieczne - przekonuje Joanna Wziątek. - Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to jest to rzecz, która nie powstała wczoraj. Jest to przemyślana technologia nad którą pracuje cały sztab specjalistów. Do tej pory się nie baliśmy, więc i teraz nie ma bać się czegoś, co będzie i szybsze i lepsze.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka do spraw cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 28.06.2023

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie. Nowoczesna odsłona hologramów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 14:10
Hologramy bez użycia headsetów. Wskazówki GPS wyświetlane na szybie samochodu. A już wkrótce obraz 3D, który można nie tylko zobaczyć gołym okiem, ale również go … poczuć. O tym wszystkim w Czwórce opowiada Aleksandra Pędraszewska z VividQ.
rozwiń zwiń