Matecki. Gitarzysta Brodki, Rojka i Sochackiej wydał płytę

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 13:00
Brał udział w nagraniach najważniejszych polskich płyt XXI wieku. Występuje z Kaśką Sochacką, i Arturem Rojkiem. O płycie "Matecki" opowiedzą Lesław Matecki i producent Daniel Walczak.
Lesław Matecki to jeden z najważniejszych polskich muzyków sesyjnych, którego gitary brzmią w utworach Brodki, Nosowskiej, Kaśki Sochackiej, Korteza, Dawida Podsiadło, Darii Zawiałow, Artura Rojka i Andrzeja Zauchy.
Lesław Matecki to jeden z najważniejszych polskich muzyków sesyjnych, którego gitary brzmią w utworach Brodki, Nosowskiej, Kaśki Sochackiej, Korteza, Dawida Podsiadło, Darii Zawiałow, Artura Rojka i Andrzeja Zauchy. Foto: Michał Murawski/TINT Production

Lesław Matecki przez pięć dekad nagrywał partie instrumentalne dla najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Za namową przyjaciół postanowił "wyjść z cienia" i zaprezentować słuchaczom autorskie kompozycje. Płytę "Matecki" zarejestrował w doborowym towarzystwie znanych i cenionych muzyków. W studiu towarzyszyli mu Michał 'Fox' Król (Nosowska, Maria Peszek), Marcin Ułanowski (Ania Dąbrowska, Dawid Podsiadło), i Daniel Walczak (Dawid Podsiadło, Kasia Lins), który jest także producentem albumu. 

Na krążku znalazło się 10 utworów, o których Matecki mówi, że są podróżą muzyczną do miejsc, w których był (hotel Chinzanso Tokio w "Japońskiej Robocie" i Falenica w "Lokalnej Ulicy") i do takich, które tylko sobie wyobrażał. Utwory zostały zarejestrowane w domowych studiach muzyków oraz w studiu Monochrom w Gniewoszowie. - W trakcie pierwszej sesji dotarło do mnie, że tym razem to nie ja, ale inni muzycy nagrywają moje utwory. Pomyślałem, że teraz te kompozycje są wspólne, że to nasze dzieło. Byłem bardzo ciekawy, jak zinterpretują je moi koledzy - wspomina Lesław Matecki. - Każdy z muzyków dodał coś od siebie. Talent, wrażliwość i pewnego rodzaju czułość dla skomponowanych przeze mnie melodii. W studiu Czwórki Lesław Matecki pojawi się wraz z producentem płyty Danielem Walczakiem.

W pierwszej godzinie audycji zadebiutuje KYÖKU  Pod tym pseudonimem działa polska wokalistka Izabela Ostrzołek. Artystka pochodzi z Jastrzębia-Zdroju i tworzy muzykę spod znaku electro z wyraźnymi motywami etnicznymi. Pozamuzyczne zainteresowania wokalistki to joga i podróże. 

***

Na audycję "Będzie głośno!" zapraszamy w piątek (08.12) po godz. 20.00. Program poprowadzi Damian Sikorski.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Alternatywa gitara
Czytaj także

Płyta "TAXI". Łona, Konieczny, Krupa i poeci nocy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 10:00
Mistrz nieoczywistych rapowych narracji i jazzmani po Akademii Muzycznej nagrali album oparty o rozmowy z taksówkarzami. Płyta Łona x Konieczny x Krupa „TAXI” to opowieść o współczesności zaczepiona między hip-hopem, jazzem i elektroniką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta o ruchu. Natalia Przybysz opowiada o albumie "Tam"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 15:30
- Przeżywam premierę albumu "Tam" bardziej niż poprzednich płyt, być może dlatego, że bardziej żyję życiem - opowiada Natalia Przybysz. - Jestem na scenie od 20 lat. Kiedyś byłam maszyną, a dziś myślę, że bardziej jestem człowiekiem, że więcej czuję i inaczej to smakuję.  
rozwiń zwiń