"Zemsta" Fredry w stylu Tarantino. Tak robi to Michał Zadara

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 14:09
"Zemsta" to opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach. Po klasyczną komedia XIX-wieczną, arcydzieło literatury polskiej, sięgnął Michał Zadara, który zaprasza na "Zemstę" w stylu Tarantino. 
Michał Zadra w ręce klasycznych postaci Zemsty Aleksandra Fredry wkłada noże, smartfony i pieniądze. Zdjęcie ilustracyjne
Michał Zadra w ręce klasycznych postaci "Zemsty" Aleksandra Fredry wkłada noże, smartfony i pieniądze. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/breakermaximus
  • "Zemsta" Aleksandra Fredry to lektura szkolna, która nie raz gościła na deskach teatralnych. 
  • Tym razem swoją interpretację Michał Zadara zaprezentuje w Teatrze Komedia w Warszawie. 
  • Pomysłem Michała Zadary, było to, żeby znaleźć na "Zemstę" jakiś współczesny kostium, który będzie w pewien sposób korelował z dzisiejszym światem.
  • Na scenie nie brakuje pistoletów, pieniędzy i telefonów komórkowych. 

"Zemsta" to klasyczna lektura szkolna. Widzimy w niej zabawną opowieść, ale poczciwą i łagodną. W teatrze doczekała się już wielu interpretacji. Teraz decydował się sięgnąć po nią Michał Zadara. Spektakl będzie miał swoją premierę w Teatrze Komedia już 19 kwietnia. 

Zadara robi "Zemstę"

- Zwykle "Zemstę", robi się klasycznie, jako opowieść o dwóch kłócących się sarmatach, krzyczących na siebie - mówi Michał Woubishet, odtwórca roli Dyndalskiego. - To jest wszystko świetnie napisane. Naszym pomysłem, szczególnie pomysłem Michała Zadary, było to, żeby znaleźć na to jakiś współczesny kostium, który będzie w pewien sposób korelował z dzisiejszym światem. Trochę się bawimy Tarantino, gangsterskimi klimatami.

- Przenosimy to w bardziej uniwersalny świat, żeby nie było tylko polsko, sarmacko, szlachecko - dodaje Filip Lipiecki, Wacław.  

Współczesne czytanie Fredry

Aktorzy podkreślają, że Michał Zadara podjął wyzwanie przeniesienia "Zemsty" we współczesność, w pewien uniwersalizm, by sprawdzić jak to działa. Wymienił szabelki na pistolety, złoto na banknoty, bohaterom wręczył też smartfony. - Ich kłótnie są mięsiste, rodem z filmów Tarantino - podkreślają. 

Wszystkie zmiany przez reżysera wprowadzone są z dużym poszanowaniem tekstu oryginalnego. Jedynie kilka wersów zostało uciętych. - To 100 procent "Zemsty" w "Zemście" - mówią goście Adama Smolarka. - My naprawdę wgryzamy się w ten tekst, nie traktujemy go powierzchownie.  Wkładamy go we współczesny kostium. Michał Zadara siedzi i kombinuje - to rzetelna robota. 


Posłuchaj
14:31 czwórka stacja kultura 15.04.2024 teatr 9.13.mp3 O "Zemście" w reżyserii Michała Zadary opowiadają aktorzy - Filip Lipiecki i Mikołaj Woubishet (Stacja Kultura/Czwórka)

 

"Zemsta" na deskach teatrów gościła już wiele razy. Sami aktorzy przyznają, że muszą pozbyć się znanych klisz, odciąć od tego, co sami widzieli. 

- Michał dał mi takie zadanie, by Wacław, kojarzony jako amant, stał się takim diabłem, który wszystkimi manipuluje, dziedziczy po Cześniku i Rejencie chęć władzy, wściekłość, Agresję - zdradza Filip Lipiecki. - Mam wielkie pole do popisu, nie chcę być tylko amantem. 

Uniwersalna "Zemsta" 

Prace nad spektaklem ruszyły już w maju 2023 roku. - Przechodzimy różne momenty, ta praca dojrzewa już jakiś czas. Michał Zadara pilnuje tego, żeby było to z krwi i kości. Nasza "Zemsta" staje się dość uniwersalna. Odgrywana jest też w takiej scenografii - opowiadają aktorzy i podkreślają, że sama sztuka Fredry porusza tematy uniwersalne, takie, które dotykają nas dziś, będą dotykać za sto lat, ale i działały 100 lat temu. 

W "Zemście" w Teatrze Komedia występują: Maciej Stuhr - Papkin, Arkadiusz Brykalski - Cześnik, Bartosz Porczyk - Rejent, Barbara Wysocka - Podstolina, Filip Lipiecki - Wacław, Paulina Szostak - Klara, Monika Cieciora - Śmigalski, Mikołaj Woubishet - Dyndalski, Damian Mirga - Perełka, Ochroniarz, Barman, Robert Ostolski - Mularz, Paweł Stefaniak - Mularz II, Krzysztof Iwański - Mularz III. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Filip Lipiecki (Wacław) i Mikołaj Woubishet (Dyndalski) - aktorzy

Data emisji: 15.04.2024

Godzina emisji: 09.13

pj

Czytaj także

Spektakl dyplomowy studentów Akademii Teatralnej "Instrukcje". O czym opowiada?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 21:17
W Teatrze Collegium Nobilium przy warszawskiej Akademii Teatralnej można oglądać spektakl dyplomowy studentów IV roku kierunku aktorstwo, specjalność aktorstwo i wokalistyka pt. "Instrukcje". - Opowiadamy o świecie, o każdym z nas za pomocą instrukcji obsługi różnych rzeczy codziennego użytku - mówią w Czwórce Karolina Klich i Maja Kowalska, studentki AT. - Różnych przepisów i zasad, na które nawet nie zwracamy codziennie uwagi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokaż się z najlepszej strony. "Casting" w Teatrze Collegium Nobilium

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 17:40
- "Casting" powstał w oparciu o nasze doświadczenia. Nie tylko aktorskie, ale i życiowe. Mam wrażenie, że dziś większość z nas bierze udział w castingu - do nowej pracy, do wynajęcia mieszkania, na bycie kimś w social mediach - opowiada Kamil Książek, student IV roku Wydziału Aktorskiego na Akademii Teatralnej w Warszawie. 
rozwiń zwiń