Mięćmierz - wieś flisaków i artystów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:03
Wakacje to czas by wyruszyć w nieznane, ale też w nieodkryte czy zapomniane. Weronika Puszkar przedstawia Mięćmierz - wieś-skansen. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/dies-irae

- Mięćmierz to wieś położona w województwie lubelskim, niedaleko Kazimierza Dolnego. Kiedyś był nawet jego częścią, dziś jest samodzielną wsią - wyjaśnia Czwórkowa reporterka. 

Posłuchaj
04:10 czwórka stacja nauka 30.06.2020.mp3 O Mięćmierzu opowiada Małgorzata Szymańska, autorka bloga "Po Kraju" (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Z Kazimierza Dolnego do Mięćmierza jest zaledwie kilka kilometrów, warto wybrać się tam na spacer lub przejechać rowerem. 

- Mięćmierz to była kiedyś osada flisacka i bardzo wiele osób mieszkających tam trudniło się przewozem dóbr, ponieważ była tam przeprawa przez Wisłę do Janowca - mówi Małgorzata Szymańska, autorka bloga "Po kraju". - To wieś pełna starych chałup. Wiele z tych, które obecnie się tam znajduje, zostało przeniesionych z innych miejsc w Polsce, ze względów na ich tradycyjne walory. 

Okazuje się, że swój dzisiejszy, magiczny klimat wieś zawdzięcza wielu artystom z inteligencji lubelskiej i warszawskiej, którzy właśnie tam postanowili się przenieść, wraz z chatami z całej Polski, ocalić je od unicestwienia. 

Spacerując, możemy zachwycać się domami krytymi słomą czy gontem, tradycyjnymi studniami czy pasiekami. - Jest tu też wiatrak - dodaje rozmówczyni Czwórkowej reporterki. To wiatrak kozłowy, jeden z najstarszych i najbardziej licznych, które występowały na ziemiach polskich. Jego nazwa pochodzi od kozła, który podpiera budynek, dzięki czemu obracany jest on wraz ze skrzydłami w zależności od wiatru. 

Nie ma Mięćmierza bez góry Albrechtówki, z której roztacza się przepiękny widok. - Chaty wsi mogą wydawać się znajome, jak z obrazów Wyspiańskiego czy opowieści Reymonta - mówi blogerka. - W centrum wsi, pod daszkiem krytym gontem stoi studnia - od niej rozchodzą się drogi na 4 strony świata. 

Drone Adventure/Mięćmierz


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar 

Data emisji: 24.06.2020

Godzina emisji: 12.49

pj

Czytaj także

Set jetting. Podróże śladami przebojów kinowych

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 18:23
Jetting to charakterystyczny rodziaj turystyki, który polega na odwiedzaniu zakątków znanych z planów produkcji filmowych i telewizyjnych. Fani kina coraz częściej wyruszają w podróż śladami swoich ulubionych bohaterów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:18
Grecja należy do światowej czołówki krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Dziś pojawiają się pierwsze pomysły jak na nowo zorganizować turystykę i przyjąć podróżnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deszcz, a nawet burze - to nie uratuje nas przed suszą?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 14:04
Mimo opadów, których doświadczaliśmy w okresie wiosenno-letnim, susza wciąż stanowi poważne zagrożenie. I prawdopodobnie nastąpi. - Opady burzowe nie uratują nas przed suszą - odpowiadają naukowcy z IMGW. 
rozwiń zwiń