Drapacze chmur. Architektura bez granic?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:50
Jak dotąd człowiekowi udało się wznieść 135 budynków o wysokości powyżej 300 metrów. Najwyższy z nich - Burj Khalifa - znajduje się w Dubaju i mierzy 828 metrów. Ale za chwilę może stracić zaszczytne pierwsze miejsce na rzecz Jeddah Tower - wieżowca, który powstaje w Arabii Saudyjskiej i który będzie mierzyć ponad 1000 metrów.
Burj Khalifa w Dubaju mierzy 828 metrów.
Burj Khalifa w Dubaju mierzy 828 metrów. Foto: Santorines/Shutterstock.com

Kształt Burj Khalifa wynika z tego, że musiał być on odporny na wiatr oraz na burze piaskowe, które często występują w tamtym rejonie świata Wojciech Wojtowicz

Wśród 10 najwyższych drapaczy chmur, siedem to budynki zlokalizowane w Chinach. Ale najbardziej spektakularne osiągnięcia w biciu architektonicznych rekordów ma Arabia Saudyjska. - Obecne realizacje, które tam powstają, pokazują, że w tej kwestii nie obowiązują jeszcze żadne limity - wyjaśnia Wojciech Wojtowicz z Urbnews.pl


Posłuchaj
05:08 CZWORKA Stacja Nauka - wiezowce 15.01.2021.mp3 Historia drapaczy chmur. Jak kształtowały wizję miasta przyszłości? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 metrów. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem.

Explore Views of the Burj Khalifa with Google Maps / Google Maps

Posłuchaj także:


Zobacz
paryż wieża eiffla2 1200.jpg
Wieża Eiffla - najbardziej rozpoznawalna budowla na świecie

W Polsce przez 65 lat granicę wysokości wyznaczał Pałac Kultury i Nauki, który mierzy 230 metrów. Przekroczono ją dopiero w 2020 roku - kiedy na horyzoncie stolicy pojawił się Varso, który razem z iglicą będzie miał łącznie 310 metrów - opowiada ekspert. - W takich miastach jak Warszawa nie można budować sięgających nieba drapaczy chmur ze względu na niewielką odległość od lotniska.

Centrum Warszawy 2020 - Varso Tower 230m | Warszawa w budowie | 4K | POLAND ON AIR by Margas &Łogusz

Dziś największe realizacje to przedsięwzięcia prestiżowe. Inwestorzy łączą siły z lokalnymi władzami i przekraczają granice wyobraźni Wojciech Wojtowicz

Początkowo wieżowce - zwłaszcza biurowe - powstawały w gęstych strukturach miejskich, gdzie już nie było działek. Budynki rosły w górę, bo to było opłacalne. Taką sytuację dało się zaobserwować m.in. w Nowym Jorku na początku XIX wieku. Pierwszy budynek, który przekroczył magiczną liczbę 100 pięter to Empire State Building, zbudowany w 1931 roku. Wieżowiec ma 381 metrów wysokości, był najwyższym budynkiem na świecie przez rekordowe 40 lat.

Oprócz regulacji prawnych wyobraźnię architektów ograniczają też pieniądze. - Budżety, którymi dysonują konstruktorzy budujący w Azji albo w Arabii, w Europie nie byłyby możliwe. Takie wieżowce za miliardy dolarów na Starym Kontynencie raczej nie mają racji bytu - przekonuje gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Stare miasta - gdzie szukać ich murów i jak odkryć ich czar?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 09:52
Mówi się, że stare miasto to serce każdego miasta, bo to tam odnajdziemy ślady świetności średniowiecznych grodów otoczonych murami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesne miasto - przestrzeń (nie)przyjazna zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 13:36
W wielu miastach dokonano w ostatnim czasie rewitalizacji, a place zalano betonem. - Lubimy otaczać się sterylną przestrzenią, a to nie jest środowisko przyjazne zwierzętom - tłumaczyła Małgorzata Piszczek, biolog i architekt krajobrazu. Jak tworzyć przestrzeń przyjazną zwierzętom w wielkim mieście? 
rozwiń zwiń