Wycieczki w kosmos - nie tylko dla najbogatszych?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
Temat podróży kosmicznych znany jest od kilku lat. Jednak w tym roku w końcu ma się odbyć pierwszy turystyczny lot w kosmos, a jego koszt wyniesie 800 tys. zł od osoby. - Za rok, albo kilka lat najprawdopodobniej będzie taniej - przekonuje Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
Audio
  • Jak zorganizować lot w kosmos, czy uda się zorganizować reality show na Marsie i w jaki jeszcze sposób można zarobić na podróżach pozaziemskich? - rozmowa z Marcinem Kubickim (Czwórka/Czwarty wymiar)
Zdaniem gościa radiowej Jedynki, Gdańsk bardziej skorzystałaby na tym, gdyby w mieście powstał instytut albo ośrodek powiązany z Polską Agencją Kosmiczną
Zdaniem gościa radiowej Jedynki, Gdańsk bardziej skorzystałaby na tym, gdyby w mieście powstał instytut albo ośrodek powiązany z Polską Agencją KosmicznąFoto: wikimedia.commons/fot.LightLinAl

- To wycieczka na 20 km nad powierzchnię Ziemi. To bardziej "półkosmos" niż kosmos. Pytanie, czy lot wart będzie tych pieniędzy - zastanawia się Marcin Kubicki. - Ludzi, którzy dysponują taką gotówką, nie brakuje i oni przecierają szlaki następcom, którzy nie będą musieli wydawać takich pieniędzy.

Przygotowania do wycieczki w kosmos są żmudne i czasochłonne. - Oficjalnie nie mówi się o tym, ale podobno wszystko trwa około roku, trzeba m.in. przejść niezbyt wymagające testy sprawnościowe - tłumaczy Kubicki.

Marcin
Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3"/fot. W. Kusiński

Na kosmosie można zarobić jednak nie tylko wysyłając tam ludzi. - Na Ziemi kończą się zasoby naturalne, dlatego szuka się ich poza naszą planetą, m.in. na asteroidach - tłumaczy Kubicki. - Okazuje się, że można na nich znaleźć m.in. bardzo dużo platyny. Nad tym, jak transportować te surowce na Ziemię, naukowcy pracują od 20 lat.

Jeśli chodzi o sposoby na zarabianie pieniędzy, pomysłowość ludzka nie zna granic. Najnowszą inicjatywą jest… nakręcenie reality show na Marsie.

Czy ten pomysł się powiedzie i ile może kosztować jego realizacja? Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia nagrania całego spotkania Kuby Marcinowicza z Marcinem Kubickim w "Czwartym wymiarze".

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kosmos podróże

Czytaj także

Dr Tomasz Rożek: kosmos nie jest nieskończony, ale wciąż się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 10:00
Dr Tomasz Rożek, popularyzator nauki i autor książki "Kosmos" przyznaje, że sam "nie ogarnia kosmosu". - Ale mimo to staram się go oswoić - opowiada w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etiopia - kraj fascynujących ludzi i aromatycznych przypraw

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
- To kraj, który najlepiej poznać można podróżując komunikacją miejską i do którego należy zabrać mnóstwo ciepłych ubrań - mówi Kinga Turkowska, podróżniczka i badaczka Etiopii.
rozwiń zwiń