Lotniska i samoloty są naszpikowane technologią

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 17:26
W kolejnym wydaniu magazynu "T3" w "Czwartym wymiarze" Kuba Marcinowicz i Marcin Kubicki poruszyli temat luźno związany z rozpoczynającym się okresem wakacyjnym. Przenieśli się na lotniska i do samolotów, aby zobaczyć, jak tam działają najnowsze technologie.
Audio
  • Kuba Marcinowicz i Marcin Kubicki poruszyli temat technologii na lotniskach i w samolotach (Czwórka/Czwarty wymiar)
  • Lotniska będą dosłownie najeżone przeróżnymi urządzeniami elektronicznymi. Dla naszego bezpieczeństwa i komfortu! (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Lotnisko
LotniskoFoto: Glow Images

Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3", już na wstępie pozbawił nas złudzeń - kontroli jesteśmy poddani jeszcze zanim zaczniemy się pakować do podróży. - Na 72 godziny przed odlotem, na lotnisko trafiają wszelkie dane związane konkretnym lotem. W tym czasie, na podstawie wszelkich dostępnych informacji o pasażerach, komputerowo następuje wybór tych, którzy są mniej lub bardziej podejrzani. Jest to pierwszy etap selekcji można powiedzieć. Jeśli ktoś dostanie kod SSS - tak, wiem, dziwna nazwa - to może być pewny, że zanim w ogóle wejdzie do samolotu, zostanie poddany gruntowemu sprawdzeniu - powiedział gość "Czwartego wymiaru".

Każdy z nas jeszcze przed wejściem do samolotu musi rzecz jasna przejść przez wykrywacz metalu. - Jest to tzw. system AMD, a nie jest on wcale tak doskonały, jak wielu osobom się wydaje. Często jest tak, że zatrzymuje on nas z najprostszej możliwej przyczyny, chociażby jakiejś małej, nic nie znaczącej monety. Eksperci mówią jednak, że da się coś takiego oszukać. Jeśli mamy coś w rodzaju metalowego drucika, który jest ułożony w pełni prostopadle do podłoża, nie da się tego wykryć - przekonywał Marcin Kubicki.
Jakie technologie towarzyszą nam już w samolocie? Czego możemy spodziewać się wysiadając w miejscu docelowym? Zobaczcie materiały z audycji "Czwarty wymiar" . Zapraszamy też do wysłuchania bardzo ciekawego raportu Michała Matusa na temat tego, jak będą wyglądały lotniska przyszłości.
ac/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka lotnictwo technologie
Czytaj także

Zanim włączymy komputer, włączmy myślenie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 14:30
Cyberprzestępczość staje się jednym z największych problemów XXI wieku. Zagrożenie jest tym większe, że wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego skali i nie do końca wie, jak na niego reagować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd oni znają mój numer telefonu?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 15:30
Nierzadko dzwonią do nas przedstawiciele różnych firm z ofertami, które mają nas zainteresować. Często szybko odkładamy słuchawkę, ale czasem zastanawiamy się skąd mają nasz numer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe przepisy: masz prawo do zapomnienia w internecie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 15:00
W myśl nowych przepisów unijnych, możemy zażądać od koncernu Google, by niektóre materiały, dotyczące nas, zniknęły z sieci. Już pierwszego dnia funkcjonowania tego prawa usunięcia linków z wyszukiwarki zażądało od koncernu Google 12 tysięcy osób.
rozwiń zwiń